Кафедра всесвітньої історії

Кафедра всесвітньої історії утворена у червні 2001 р (з вересня 2009 р. - по червень 2011 р. - кафедра всесвітньої історії та правознавства), як одна із двох кафедр історичного факультету, який відновився у структурі Житомирського державного педагогічного університету імені Івана Франка. Першим завідувачем кафедри було призначено кандидата історичних наук І.І.Ярмошика, а з 2004 р. кафедрою завідував доктор історичних наук, професор О.М.Швидак. Із грудня 2009 р завідувачем кафедрою є доктор історичних наук, професор Галина Миколаївна Стародубець. Старшим лаборантом кафедри працює К.В.Сокальська.

Колектив кафедри забезпечує викладання предметів світової історії різних хронологічних періодів (стародавнього світу, середніх віків, нової та новітньої історії країн Європи, Америки, Азії, Африки, слов’янських народів), етнографії, археології, музеєзнавства, архівної справи та ін. Під керівництвом викладачів кафедри студенти історичного факультету проходять педагогічну, архівно-музейну (доц.: І.М.Власюк, Г.А.Міщук), археологічну (ст. викл. М.В.Хададова, доц. П.В.Опанащук) навчальні практики.

Цьогоріч студенти 2 курсу історичного факультету влітку 2014 р. в рамках проведення археологічної практики працювали в складі Дністровської комплексної археологічної експедиції  та Житомирської експедиції Інституту  археології НАН України.  В с. Бернашівка Вінницької обл.. були продовжені роботи з дослідження найдавнішого в Україні поселення трипільської культури V тис. до н.е.  В м. Олевську студенти приймали участь не лише в розкопках на городищі, але й в побудові та випробуванні човна, зробленого за давньоруськими  технологіями в рамках досліджень з експериментальної археології.

Якісний склад кафедри є одним з кращих на факультеті. Двоє з десяти викладачів - доктори історичних наук: проф. Г.М.Стродубець, доц. О.А.Буравський; семеро – кандидати історичних наук, доценти; О.С.Кузьмін, І.М.Власюк, Г.А.Міщук, Л.В.Гуцало, А.В.Седляр, П.В.Опанащук, А.В.Шевчук. Активно працює над кандидатською дисертацією асистент кафедри М.В.Хададова.

Доктор історичних наук, професор Г.М.Стародубець керує підготовкою аспірантів. Коло її наукових інтересів – історія сталінізму, український національно-визвольний рух періоду Другої світової війни.

Викладачі кафедри є авторами низки навчальних посібників. Зокрема, професор О.М.Швидак видав у світ посібник з "Політології" (два видання), брав активну участь у підготовці колективного посібника "Житомирщина. Історичний нарис", виданого з грифом Міністерства освіти й науки України. Доцент О.С. Кузьмін підготував посібник "Історичний процес", розрахований на студентів історичного факультету. В 2009 р Міністерством освіти та науки України був рекомендований для студентів ВНЗ навчальний посібник Г.М.Стародубець "Історія України (від найдавніших часів до сучасності). Збірник проблемних завдань і тестів".

Науковий доробок професорсько-викладацького складу кафедри становить понад 500 праць. Серед них: «Нова історія країн Західної Європи та Північної Америки» (О.С. Кузьмін, 2011 р.), «Рукописні та книжкові зібрання Волині у фондах національної бібліотеки України імені В.І. Вернадського" (С.М. Міщук, 2007р.), «Наукове описування рукописних книг та стародруків в Україні (друга половина ХІХ – 30-ті роки ХХ ст.)» (С.М. Міщук, 2011р.), «Національно-територіальне районування в УСРР (20-30-ті роки ХХ ст.)» (Л.В. Гуцало, 2009р.), «Римо-католицька церква на Правобережній Україні (кінець ХVІІІ – початок ХХ ст.): Монографія» (О.А.Буравський, 2013 р.) та ін. Наукові дослідження викладачів здійснюються в рамках  комплексної наукової теми кафедри «Актуальні проблеми нової та новітньої історії слов’янських народів».

Плідною є участь викладачів у всеукраїнських та міжнародних конференціях. На базі кафедри в 1999, 2003, 2006 роках проведено Всеукраїнські науково-практичні конференції на теми: "Етносоціальні процеси на Правобережній Україні", "Визвольна війна під проводом Богдана Хмельницького і Правобережна Україна", "Проблеми українського державотворення". У 2010 р кафедра ініціювала проведення конференції "Друга світова війна в історичному вимірі". З 2008 року на базі нашої кафедри щорічно проходить Всеукраїнська (з 2010 – Міжнародна) Волинська наукова конференція, яка збирає десятки науковців з України та зарубіжних країн.

За ініціативою кафедри історичний факультет ЖДУ започаткував видання наукового часопису "Волинські історичні записки" (головний редактор – доктор історичних наук С.М.Міщук), перший випуск його з'явився у жовтні 2008 р, у травні 2010 р. постановою ВАК України часопис віднесено до фахових видань з історичних дисциплін.

Особливістю наукової роботи на кафедрі є широке залучення до неї студентів. Тематика студентських праць відповідає основним напрямкам наукової діяльності кафедри. Це - актуальні питання світової історії, історії України та історичного краєзнавства. Майбутні історики досліджують події на Житомирщині у радянський період, діяльність видатних людей України. Під керівництвом викладачів кафедри студенти готують виступи не лише на наукові форуми, що проходять у ЖДУ, але й в інших навчальних закладах України. Кафедра регулярно видає науковий збірник студентських праць «Студентські історичні студії» (голова редакційної колегії – д.і.н., проф. Стародубець Г.М.). З 2012 року кафедра спільно з студентським науковим товариством проводить щорічну регіональну студентську конференцію „Актуальні проблеми історії слов’янських народів”

Колектив кафедри встановив творчі зв'язки, підтримує дружні стосунки та співпрацює з навчальними й науковими закладами Києва, Вінниці, Запоріжжя, Кам'янця-Подільського, Львова, Тернополя, Острога, Луцька, Черкас, Чернівців, Чернігова. Викладачі надають постійну допомогу навчальним закладам області в поглибленому вивченні історії та суспільних дисциплін, на базі кафедри проходять стажування та підвищення кваліфікації вчителі загальноосвітніх шкіл Житомирщини, вищих навчальних закладів І – ІІ рівня акредитації та викладачі вищих навчальних закладів ІV рівня акредитації. 


e-mail: vsesvit.istor@gmail.com 


СКЛАД КАФЕДРИ 


Стародубець Галина Миколаївна - доктор історичних наук, професор, завідувач кафедри всесвітньої історії. У 1987 році закінчила Кіровоградський педагогічний інститут за спеціальністю "Історія". З 2000 року працює в структурі вищої школи: доцентом, зав.кафедрою та проректором з наукової роботи Тернопільського інституту економіки і підприємництва; з 2009 року - завкафедрою всесвітньої історії Житомирського державного університету імені Івана Франка. Нагороджена Почесною Грамотою асоціації навчальних закладів України недержавної форми власності та Грамотою Міністерства освіти і науки. У 2001 році захистила кандидатську дисертацію "Роль і місце ОУН(б) в українському національно-визвольному русі на Волині в 1941-1943 роках", а у 2007 - докторську дисертацію на тему "Українське повстанське запілля (друга половина 1943-початок 1946 років)" у спеціалізованій вченій раді Чернівецького національного університету імен Ю.Федьковича. Є членом двох спеціалізованих рад із захисту кандидатських дисертацій з історії України, членом редколегії низки наукових видань, в тому числі – зарубіжного («Humanities and Social Sciences» (Польща)). Коло наукових інтересів - український національно-визвольний рух в період Другої світової війни; соціальні та політичні процеси в західних областях України в повоєнні роки. У науково - методичному доробку більше 100 публікацій у вітчизняних та зарубіжних виданнях, з яких - 4 посібники з графом МОН України та 3 монографії.

Основні публікації: 
1. Історія України (від найдавніших часів до сучасності). Збірник проблемних завдань і тестів Тернопіль: Підручники і посібники, 2009. - 176 с.
2. Генеза українського повстанського запілля. Монографія. - Тернопіль:Підручники і посібники, 2008. - 464с.
3. Повстанське запілля в умовах "Великої блокади" // Науковий вісник Волинського національного університету ім. Л. Українки. Історичні науки. - Луцьк, 2009. - № 12. - C.156 - 161. 
4. Специфіка підбору та підготовки партійних кадрів у західних областях України в 1944-1945 рр. // Гілея: науковий вісник. Збірник наукових праць / Гол. ред. В.М.Вашкевич. – К.: ВІР УАН, 2011. – Випуск 44. – С.169-176.
5. Соціально-психологічний портрет селянина запілля УПА // Українська Повстанська Армія інакше (в літературі, мистецтві, культурі). – Прага, 2011. – С. 167-176.
6. Радянські парамілітарні формування у боротьбі з оунівським підпіллям у західних областях України // Наукові зошити національного університету «Острозька академія». – Острог, 2010. – Вип.16. – С.167-177.
7. Місцеві кадри в управлінських структурах західних областей України в 1944-1946 рр. // Гілея: науковий вісник. Збірник наукових праць / Гол. ред. В.М.Вашкевич. - К.: ВІР УАН, 2011. - Випуск 45. – С. 62-69.
8. Село Мирове: Сторінки історії (історико-краєзнавчий нарис). - Житомир: вид-во «Волинь», 2011. – 72с.
9. Суб’єкти українського національного руху Опору в 1942 році. Дилема вибору // Україна: культурна спадщина, національна свідомість, державність. - Т.22. Національна академія наук України, Інститут українознавства ім. І.Крип’якевича. – Львів, 2012. – С.128-140.
10. Проблема легітимізації більшовицько - радянської влади в західноукраїнському регіоні у повоєнний період (1944-1946 рр.) // Наукові записки Національного університету «Острозька академія»: Історичні науки. – Острог, 2013. – Вип. 20. – С.49-53.
11. Особливості стилю поведінки партійно-радянської номенклатури західних областей України в умовах повсякденння 1944-1945 років // Наукові праці історичного факультету Запорізького національного університету. - Запоріжжя: ЗНУ, 2013. - Вип. XXXV. - С.174-178.
12. Релігійна ситуація на Житомирщині в період Другої світової війни // Історія релігій в Україні: науковий щорічник. – Л.: Інститут релігієзнавства – філія Львівського музею історії, 2014. – Книга 1. - С. 608-616.


Буравський Олександр Антонович – доктор історичних наук, доцент кафедри всесвітньої історії. Народився 6 серпня 1953 р. у с. Білилівка Ружинського району Житомирської області в родині вчителів. У 1977 р. закінчив Луцький державний педагогічний інститут імені Лесі Українки за спеціальністю “Історія”. З 1997 р. працював вчителем історії в загальноосвітніх школах Житомирської області та м. Житомира. Отримав звання вчителя історії вищої категорії. Кандидат історичних наук із 2003 р. Дисертацію захистив у спеціалізованій вченій раді Чернівецького національного університету імені Юрія Федьковича на тему: “Поляки Волині у другій половині ХІХ – на початку ХХ ст. Соціально-економічне становище та культурний розвиток”. Доктор історичних наук із 2013 р. Дисертацію захистив у спеціалізованій вченій раді інституту філософії імені Г.С. Сковороди НАН України на тему: “Інституалізаційні процеси в Римо-католицькій церкві на Правобережній Україні (кінець ХVІІІ – початок ХХ ст.)”. Основні етапи науково-педагогічної діяльності: 30 серпня 2000 р. – асистент кафедри історії та політології Житомирського державного педагогічного університету імені Івана Франка; з 2 грудня 2003 р. – старший викладач кафедри всесвітньої історії Житомирського державного педагогічного університету імені Івана Франка; з 6 липня 2004 р. – доцент кафедри всесвітньої історії та правознавства Житомирського державного університету імені Івана Франка. Із 2011 р. докторант кафедри філософії Житомирського державного університету імені Івана Франка. Читає навчальні курси: “Історія слов’янських народів”, “Шкільний курс всесвітньої історії та методика викладання”, “Методика викладання історії у ВНЗ”. Коло наукових інтересів: національні меншини Волині, Римо-католицька церква в Україні, історія слов’янських народів. Автор понад 50 наукових праць, зокрема 2-х індивідуальних монографій.

Основні публікації: 
1. Поляки Волині у другій половині ХІХ – на початку ХХ ст. / О.А. Буравський. – Житомир: Вид-во ЖДУ, 2004. – 168 с.; іл.
2. Римо-католицька церква на Правобережній Україні (кінець ХVІІІ – початок ХХ ст.): Монографія / О.А. Буравський. – Житомир: Вид-во ЖДУ ім. І. Франка, 2013. – 452 с. 
3. Римо-католицька церква в суспільному житті Волині у другій половині ХІХ – на початку ХХ ст. / О. Буравський // Українознавство. – Число 2. – К.: Міленіум, 2005. – С. 130 – 133.
4. Система орендних відносин у землеволодінні Римо-католицької церкви на Правобережній Україні (друга половина XIX – початок XХ ст.) / О. Буравський // Український селянин: Зб. наук. праць / За ред. А. Г. Морозова. – Черкаси: Черкаський національний університет ім. Б. Хмельницького, 2008. – Вип. 11. – С. 220 – 222. 
5. Соціально-економічне становище Римо-католицької церкви на Правобережній Україні (друга половина XIX – початок XХ ст.) / О. Буравський // Наукові записки Вінницького державного педагогічного університету імені Михайла Коцюбинського. – Вип. 15. – Серія: Історія: Збірник наукових праць / За заг. ред. проф. П. С. Григорчука. – Вінниця, 2009. – С. 46 – 51. 
6. Римо-католицьке духовенство Правобережної України в польському національно-визвольному русі в 60-х роках XIX ст. / О. Буравський // Історичні студії Волинського національного університету імені Лесі Українки – Луцьк, 2009. – Вип. 1. – С. 39 – 44. 
7. Римо-католицька церква в контексті міжконфесійних відносин на Правобережній Україні на початку ХХ ст. / О. Буравський // Мандрівець. – 2011. – Число 1. – С. 43 – 46. 
8. Римо-католицька церква в контексті міжконфесійних відносин на Правобережній Україні наприкінці ХVIII – початку ХІХ ст. / О. Буравський // Гілея: науковий вісник. Збірник наукових праць / Гол. ред. В. М. Вашкевич. – К.: ВІР УАН, 2011. – Випуск 47. – С. 5 – 11.
9. Політика російського самодержавства щодо землеволодіння Римо-католицької церкви на Правобережній Україні наприкінці XVIII – першій третині ХІХ ст. / О. Буравський // Наукові записки Національного університету “Острозька академія”: Серія “Історичне релігієзнавство”. – Випуск 5. – 2011. – С. 85 – 92.
10. Соціально-економічне становище Римо-католицької церкви в Правобережній Україні наприкінці ХVІІІ ст. / О. Буравський // Вісник Київського національного лінгвістичного університету. Серія “Історія, економіка, філософія”. Вип. 17 / Гол. ред. Ю. І. Терещенко. – К.: Вид. центр КНЛУ, 2012. – С. 188 – 193.
11. Римо-католицька церква у міжконфесійних відносинах на Правобережній Україні: історія і сучасний стан / О. Буравський // Україна і Ватикан: до і після Другого Ватиканського Собору. Науковий збірник / Українське релігієзнавство. – 2013. – № 66. – С. 181 – 189.


Власюк Ігор Миколайович - кандидат історичних наук, доцент кафедри всесвітньої історії історичного факультету Житомирського державного університету імені Івана Франка. Народився 13 серпня 1967 р. у м. Житомирі. У 1993 р. закінчив історичний факультет Київського державного університету ім. Тараса Шевченка. У 1994 р. працював у Державному архіві Житомирської області. 1995-1999 рр. - аспірант, викладач Житомирського державного інженерно-технологічного інституту. З вересня 2000 р. працює асистентом, потім старшим викладачем кафедри історії та політології Житомирського державного педагогічного університету імені Івана Франка, з 2006 р. - доцентом кафедри всесвітньої історії історичного факультету Житомирського державного університету імені Івана Франка. Читає курси: "Історія слов'янських народів", "Основи архівної справи". У 2000 р. захистив кандидатську дисертацію "Вплив столипінської аграрної реформи на соціально-економічний розвиток Правобережної України (1906-1914 рр.)" (науковий керівник - доктор історичних наук, професор Н. А. Шип). У 2006 р. затверджений у науковому званні доцента кафедри всесвітньої історії. Наукові інтереси: аграрна історія України і Волинської губернії початку ХХ ст., 1917-1920-х рр.; сучасні проблеми аграрного розвитку України і Житомирщини; історія слов’янських народів.

Основні публікації: 
1. Вплив столипінської аграрної реформи на соціально-економічний розвиток Правобережної України (1906 - 1914 рр.) // Історіографічні дослідження в Україні. Вип. 9. - К., 1999. - С. 55 - 72. 2. Зміни у розвитку поміщицьких господарств Правобережної України в роки проведення столипінської аграрної реформи (1906 - 1914 рр.) // Проблеми історії України ХІХ - початку ХХ ст. - Вип. 7. - К.: Ін-т історії України НАН України, 2004. - С. 152 - 158.
3. Діяльність земських установ Правобережної України в період проведення столипінської аграрної реформи (1906 - 1914 рр.) // Українознавство. - Вип. 2. - К., 2005. - С. 133 - 136.
4. Житомирська область в умовах реформування аграрного сектора економіки (1990-2007 рр.) // Український селянин: Зб. наук. праць / За ред. А. Г. Морозова. - Черкаси: Черкаський національний університет ім. Б. Хмельницького, 2008. - Вип. 11. - С. 355 - 358.
5. Аграрний розвиток радянської Волині у період нової економічної політики (1921–1928 рр.) // Гілея: науковий вісник: Збірник наукових праць. – К., 2011. – Вип. 49 (7) – С. 109–115.
6. Проблеми землеустрою селянських господарств Волинської округи у період нової економічної політики (1921–1928 рр.) // Волинські історичні записки: Збірник наукових праць. – Житомир: Вид-во ЖДУ ім. І. Франка, 2012. – Т. 8. – С. 75–81.
7. Власюк І. М. Методичні рекомендації до курсу «Основи архівної справи» для студентів історичного факультету. - Житомир: Вид-во ЖДУ ім. І. Франка, 2012. – 56 с.
8. Власюк І. М. Історія слов’янських народів (з давніх часів до XVII cт.): методичні рекомендації до проведення семінарських занять для студентів історичного факультету / І. М. Власюк. – Житомир: Вид-во ЖДУ ім. І.Франка, 2013. – 76 с.
9. Становище православних на українських та білоруських землях у складі Речі Посполитої // Беларусь і суседзі: шляхі фармiравання дзяржаўнасцi, мiжнацыянальныя i мiждзяржаўныя адносiны: Зборнік навуковых артыкулау. Вып. 1. – Гомель: ГДУ імя Ф. Скарыны, 2012. – С. 37–44.
10. Протоієрей Арсеній Пероговський (1851–1933) / І. Власюк // Матеріали VI Волинської всеукраїнської історико-краєзнавчої конференції (м. Житомир, 15–16 листопада 2013 р.): Збірник наукових праць. – Житомир: Вид-во ЖДУ ім. І. Франка, 2013. – С. 269–272.
11. Розвиток сільськогосподарської кооперації на Волині у 1920-х роках / І. М. Власюк // Історичні студії Східноєвропейського національного університету імені Лесі Українки. – Луцьк, 2013. – Вип. 9–10. – С. 75–81.


Гуцало Людмила Вікторівна - кандидат історичних наук, доцент. У 1994 році закінчила Кіровоградський державний педагогічний університет ім. В. К. Винниченка за спеціальністю "Історія та народознавство". Впродовж 10 років працювала викладачем всесвітньої історії у Житомирському агротехнічному коледжі. З вересня 2004 року на кафедрі всесвітньої історії. У 2007 р. захистила кандидатську дисертацію "Національно-територіальне районування УСРР (20-30-ті роки ХХ ст.)" у спеціалізованій вченій раді Київського національного університету імені Тараса Шевченка. У 2010 р. присвоєно вчене званя доцента. Читає курси «Історія Стародавнього Сходу», «Історія первісного суспільства», «Історія Стародавньої Греції та Риму». З 2008 р. - завідувач науково-дослідної лабораторії "Дослідження історії Волині" Житомирського державного університету імені Івана Франка. Коло наукових інтересів - національні меншини України; історія Стародавньої Греції та Риму. У науково-методичному доробку понад 26 публікацій.

Основні публікації: 
1. Національно-територіальне районування в УСРР (20-30-ті роки ХХ ст.): Монографія. - Житомир: Вид-во ЖДУ ім. І. Франка, 2009. - 228 с.
2. Російська автономія в Україні: перший історичний досвід// Діалог. - 2002. - №3. - С. 170-173 (Співавтор О.Калакура).
3. Історіографія національно-адміністративного районування в Україні 20 - 30-х років ХХ ст. // Наукові записки ІПЕіНД. Випуск 23. - К., 2003. - С. 277-292 (Співавтор О. Калакура).
4. Реалізація політики коренізації щодо польського населення Волині в 20-30-ті роки ХХ століття // Ucrainica Polonica. Т.2. - Київ-Житомир, 2005.- С.53-61.
5. Польська національна меншина Волині у 20 - 30-х рр. ХХ ст. // Наукові записки Вінницького державного педагогічного університету імені М. Коцюбинського. Вип. ХІ. Серія: Історія. Зб. наук. праць. - Вінниця: Видавничий відділ ВДПУ ім. М. Коцюбинського, 2006. - С. 338-343.
6. Розвиток промисловості в національних районах України у 1920 - 1930-і рр. // Інтелігенція і влада. Серія "Історія". Зб. наук. праць. - Одеса: Вид-во Одеського національного політехнічного університету. - 2008. - № 12. - С. 81-88.
7. До історії німецького Пулинського району на Волині (кінець 1920-х рр. - 1935 р.) // Вісник Східноукраїнського національного університету імені Володимира Даля. - Луганськ: Вид-во Східноукраїнського національного університету імені Володимира Даля. - 2008. - № 11 (129). - С. 73-77.
8. Економічне життя єврейського населення в період політики коренізації // Матеріали Міжнародної науково-практичної конференції "Євреї в Україні: історія і сучасність": Збірник наукових праць. - Житомир: Вид-во ЖДУ ім. І.Франка, 2009. - С 45-49.
9. Етнографічні дослідження на Волині (на прикладі польського, німецького, єврейського населення) // Матеріали ІІ Волинської Міжнародної історико-краєзнавчої конференції. - Житомир: Вид-во ЖДУ ім. І. Франка, 2009. - С. 70-73.
10. Національно-територіальне районування в УСРР (20-30-ті роки ХХ ст.): Монографія. – Житомир: Вид-во ЖДУ ім. І.Франка, 2009. – 228 с.
11. Свідчення античних авторів про походження етрусків / Матеріали V Волинської міжнародної історико-краєзнавчої конференції. – Житомир: Вид-во ЖДУ ім. І. Франка, 2012. – С. 258-260.
12. Волинське дворянське депутатське зібрання та організація діловодства його канцелярії: історіографія проблеми та джерельна база дослідження (кін. XVIII – поч. ХХ ст.) / Матеріали VІ Волинської історико-краєзнавчої конференції. – Житомир: Вид-во ЖДУ ім. І. Франка, 2013. – С. 209-213.
13. Історія Стародавнього Сходу: методичні рекомендації для підготовки до практичних занять для студентів історичного факультету / Житомир: вид-во ЖДУ ім. І. Франка, 2013. – 36 с.
14. Історія Стародавньої Греції та Риму: методичні рекомендації для підготовки до практичних занять для студентів історичного факультету / Житомир: вид-во ЖДУ ім. І. Франка, 2013. – 52 с.

Кузьмін Олександр Сергійович - кандидат історичних наук, доцент кафедри всесвітньої історії Житомирського державного університету імені Івана Франка. Народився 9 грудня 1941 р. в м. Баку (Азербайджан). 1959 - арматурник заводу залізобетонних конструкцій. 1960-1963 - на строковій військовій службі. 1964 - 1967 - студент історичного факультету Іванівського педагогічного інституту (нині університет) Російської Федерації. 1976 захистив кандидатську дисертацію на тему: "Діяльність Комуністичної партії України по трудовому вихованню робітничого класу в роки першої п'ятирічки" при Київському державному (нині національному) університеті імені Т.Г. Шевченка. По закінченню аспірантури працював послідовно: асистентом, ст. викладачем, зав. кафедрою, заст. декана філологічного та історичного факультетів, доцентом кафедри історії та політології, всесвітньої історії. 1989 - 2005 рр. - голова профспілкового комітету співробітників Житомирського державного університету імені Івана франка. Заступник голови науково-редакційного видавництва по Житомирській області з підготовки "Зводу пам'яток історії та культури України". Автор 96 наукових та науково-методичних праць. Серед них: 4 монографії, 10 навчальних посібників. Відмінник освіти України. Галузі наукових інтересів: теорія та методологія історії; нова історія країн Західної Європи та Північної Америки; історичне краєзнавство. Курси та спецкурси: нова історія країн Західної Європи та Північної Америки; теорія та методологія історії; історія середніх віків. 

Основні публікації: 
"На варті здоров'я" - Житомир, 1986; "Історичний процес: теорія та методологія дослідження" - Житомир, 2003; "Житомирська клінічна лікарня ім. О.Ф. Гербачевського". - Житомир, 2005. "Пам'ятки та пам'ятні місця Житомирщини" - Житомир, 2007. «Нова історія країн Західної Європи та Північної Америки» - Житомир, 2011. Нова історія країн Західної Європи та Північної Америки. Навч. посібник для студентів історичних спеціальностей вищих навчальних закладів.- Житомир: Вид-во ЖДУ ім. І.Франка, 2011. – 455 с. (26,7 д.а.). Кафедрі всесвітньої історії та правознавства 10 років (становлення, розвиток, здобутки). //Волинські історичні записки. Зб. наукових праць.- Т.6.-Житом ир: Вид-во ЖДУ ім .І.Франка, 2011.- С.11-22 (1,1 д.а.). Історія рідного краю. Навч. посібник для 11-х класів середніх загальноосвітніх шкіл.- Житомир: «Полісся», 2011. – 74 с. (8,4 д.а.). Звід пам’яток Житомирщини як джерело історії та культури (історіографічний огляд). //Матеріали ІV Волинської міжнародної історико-краєзнавчої конференції. 18-19 листопада 2011 року. Зб. наукових праць.- Житомир: Вид-во ЖДУ ім.. І.Франка, 2011.- С.257-260 (0,3 д.а.). Житомирщина – край партизанської слави. Матеріали військово-історичної конференції. 15 червня 2011 р. – Житомир: «Полісся», 2011.- С.20-29 (0,5 д.а.). м. Андрушівка. Алея Слави. //Пам’ятки монументального мистецтва Житомирської області. –Житомир: «Журфонд», 2012.- С.118-120 (0,4 д.а.). Історія Житомирщини від зародження східнослав’янського етносу до кінця ХVШ ст. у літописних джерелах і наукових дослідженнях (історіографічний огляд). //Матеріали V Волинської міжнародної історико-краєзнавчої конференції. 9-10 листопада 2012 року.. Зб. наукових праць.- Житомир: Вид-во ЖДУ ім.. І.Франка, 2012.- С.322-326 (0,4 д.а.). 70 років партизанського руху і підпілля на Україні. Матеріали військово-історичної конференції. 15 вересня 2012 р.- Житомир: «Полісся», 2012. – С.5-15 (0,5 д.а.). Католицький некрополь м.Житомира. //Українська полоністика. Науковий журнал. -№ 9. –Вид-во ЖДУ ім..І.Франка, 2012.- С.96-105 (0,8 д.а.). Теорія та методологія історії. Методичні рекомендації для студентів історичного факультету.- Житомир: Вид-во ЖДУ ім..І.Франка, 2013.- 95 с. (5,6 д.а.). В боях та працею звеличений. В.Підгородецький- знаний аграрій Житомирщини. – Житомир: Вид-во ЖДУ ім..І.Франка,2013. – 24 с. (1,0 д.а.). Медичні заклади та імена їх сподвижників в нерухомих пам’ятках м.Житомира. //матеріали VІ Волинської Всеукраїнської історико-краєзнавчої конференції. 15-16 листопада 2013 року. Зб. наукових праць. – Житомир: Вид-во ЖДУ ім.. І.Франка, 2013. – С.80-83 (0,4 д.а.). Співавтор 10 навчальних посібників з всесвітньої історії, всесвітньої та вітчизняної культури, історії рідного краю (Житомирщини) Автор 18 історичних нарисів до "Книги Пам'яті України". Житомирська область; "Книги Скорботи України". Житомирська область; "Зводу пам'яток історії та культури України" по 8-ми районам Житомирської області.


Міщук Галина Анатоліївна - кандидат історичних наук, доцент кафедри всесвітньої історії Житомирського державного університету імені Івана Франка. Hародилася в м. Житомирі. У 1989 році закінчила Чернівецький державний університет (сьогодні - Чернівецький національний університет ім. Юрія Федьковича) за спеціальністю "Історія". Працювала в Житомирському краєзнавчому музеї старшим науковим співробітником. В 2000-2005 рр. працювала викладачем, старшим викладачем, доцентом Міжнародного науково-технічного університету, з 2005 року працює доцентом кафедри всесвітньої історії та правознавства Житомирського державного університету імені Івана Франка. У 2004 р. захистила кандидатську дисертацію "Бібліотечні колекції з історії нумізматики ХІХ - початку ХХ ст. у фондах Інституту рукопису Національної бібліотеки України імені В.І. Вернадського: історія формування та сучасний стан". Викладає навчальні курси "Охорона та збереження пам'яток" і "Історія слов’янських народів". Опублікувала понад 25 наукових та навчально-методичних робіт. Галузі наукових інтересів: Історія України ХІХ - ХХ ст.; Спеціальні історичні дисципліни; Історія Житомирського державного університету імені Івана Франка.

Основні публікації: 
1. Про бібліотеку баронів де Шодуар // З історії колекціонування в Україні : Тези Всеукр. наук. конф., присвяченої збирацькій діяльності баронів де Шодуар. Житомир, 10-12 жовтня 1994 р. - Житомир, 1994. - С.8-9. 
2. Матеріали до вивчення розвитку нумізматики наприкінці ХІХ - у 30-х роках ХХ ст. в особовому архівному фонді В.Ю. Данилевича // Рукописна та книжкова спадщина України. Археографічні дослідження унікальних архівних та бібліотечних фондів. - К., 2003. - Вип. 8. - С.175-184.
3. Рукописні документи історика та археолога В.Г. Ляскоронського (1859-1928) з фондів Національної бібліотеки України імені В.І. Вернадського як джерело з історії нумізматики // Бібліотечний вісник. - 2004. - № 2. - С.27-31.
4. Нумізматичні рукописи в архіві Одеського товариства історії та старожитностей у зібраннях Інституту рукопису НБУВ // Студії з архівної справи та документознавства. - 2003. - Т. 10. - С.84-90.
5. Документи особового архівного фонду М.І. Петрова (1840-1921 рр.) в Інституті рукопису НБУВ як джерело з історії формування колекції нумізматичного відділу ЦАМ КДА // Архівознавство. Археографія. Джерелознавство. - К., 2003. - Вип. 6. - С.62-72.
6. Листування М.І. Петрова з Московським нумізматичним товариством // Наукові праці НБУВ. - К., 2003. - Вип. 12. - С.523-526.
7. Рукописні матеріали італійського антиквара та нумізмата Доменіко Сестіні з архіву барона Станіслава Шодуара - колекціонера античних нумізматичних старожитностей // Библиотечное дело и краеведение. - К. ; Симферополь, 2004. - С.57-60.
8. Розвиток евристичних методик щодо джерельної бази з історії музейної справи Волині // Наукові праці НБУВ. - К., 2005. - Вип.14. - С.185-189.
9. Бібліотечні колекції з історії нумізматики ХІХ - початку ХХ століття в фондах Інституту рукопису Національної бібліотеки України імені В.І.Вернацького.- К., 2006. - 200 с.
10. Історія України. Документи, матеріали. Навчальний посібник /Упоряд.: Г.А.Міщук, С.М.Міщук. - Житомир: Київ, 2006. - 464 с.
11. Зібрання документів про створення музейної нумізматичної колекції городоцького музею на Волині барона Ф.Р.Штенгеля // Волинські історичні записки : зб. наук. пр. - Житомир, 2008. - Т. 1. - С. 99-104.
12. Житомирського державного університету імені Івана Франка: перші сторінки історії (1919-1922) / О.Швидак, А.Шевчук // Волинські історичні записки : зб. наук. пр. - Житомир : Полісся, 2009. - Т. 2. - С. 213-216.


Опанащук Петро Володимирович - кандидат історичних наук, доцент, заступник завідувача кафедри всесвітньої історії. Народився у 1983 р. В 2005 р. закінчив історичний факультет Житомирського державного університету ім. Івана Франка. З 2005 по 2008 рр. навчався в аспірантурі при кафедрі української історії та етнополітики Київського національного університету ім. Тараса Шевченка. У 2009 р. захистив кандидатську дисертацію на тему «Роль газети "Рада" в національному відродженні українського народу (1906-1914 рр.)». З 2008 р. на посаді асистента, а згодом – старшого викладача, доцента кафедри всесвітньої історії. 2013 р. здобув вчене звання доцента. Автор 25 наукових статей. 17 з них опубліковані у фахових виданнях (дві у співавторстві). Викладає навчальні курси «Нова історія країн Азії та Африки» й «Новітня історія країн Азії та Африки». Галузі наукових інтересів: історія української періодики початку ХХ ст.; громадсько-політична діяльність української інтелігенції на початку ХХ ст. 

Основні публікації: 
Висвітлення революційних подій 1905-1907 рр. на сторінках преси Волинської губернії // Часопис української історії. – К., 2013. – Вип. 26. – С. 18-23. Волинська «Просвіта» як осередок українського національно-культурного життя (1906-1920) // Часопис української історії». – К.: Книги – ХХІ. – 2011. – Вип. 21. – С. 114-116. Газета «Рада» як осередок українського національно-культурного руху (1906-1914 рр.) // Наукові записки з історії України. – Тернопіль: Астон. – 2007. – Вип. 19. – С. 152-159. Діяльність Є. Чикаленка з видавництва газети «Громадська Думка» // Волинські історичні записки: Збірник наукових праць. – Житомир: Вид-во ЖДУ ім. І.Франка, 2012. – Т. 8. – С. 248-253. Діяльність української преси в умовах цензурної політики російського уряду (1906-1914 рр.) // Волинські історичні записки: Збірник наукових праць. – Житомир: Вид-во ЖДУ ім. І. Франка, 2008. – Т.1. – С.49-57. Підтримка українською пресою кооперативного руху на початку ХХ ст. (за матеріалами газети «Рада») // Часопис української історії. – К, 2010. – Вип. 18. – С. 157-158. Преса як фактор повсякденного життя населення Волині на поч. ХХ ст. // Наукові записки з історії України: Збірник наукових статей. – Вип. 29. – Переяслав-Хмельницький, 2012. – С. 142-146. Нова історія країн Азії та Африки: методичні рекомендації до проведення семінарських занять для студентів історичного факультету / П.В. Опанащук. – Житомир: Вид-во ЖДУ ім. І.Франка, 2013. – 50 с.


Cедляр Анатолій Володимирович - кандидат історичних наук, доцент кафедри всесвітньої історії, закінчив Житомирський державний університет імені Івана Франка у 2005 році, захистив кандидатську дисертацію у 2009 році. В університеті працює з вересня 2007 року. Народився 25 липня 1982 р. в м. Житомирі. У 2005 р. закінчив історичний факультет Житомирського державного університету імені Івана Франка, спеціальність "Педагогіка і методика середньої освіти. Історія". Після закінчення університету з жовтня 2005 по вересень 2008 р навчався в аспірантурі Київського національного університету імені Тараса Шевченка на історичному факультеті денної форми навчання. З вересня 2007 р. по цей час працює у Житомирському державному університеті імені Івана Франка. У квітні 2009 р. у Національному педагогічному університеті ім. М.П. Драгоманова захистив дисертацію на здобуття наукового ступеня кандидата історичних наук на тему "Соціально-економічна діяльність органів міського самоврядування на Волині та Поділлі (1892 - 1918 рр.)". У 2013 р. здобув вчене звання доцента. Наукові інтереси - вивчення діяльності органів міського самоврядування Волинської губернії наприкінці ХІХ - на початку ХХ ст., дослідження життя міст Волині в 1917 – 1921 рр. Автор 26 наукових та навчально-методичних публікацій, з яких 16 оприлюднено у виданнях, зареєстрованих Вищою атестаційною комісією України як фахові видання зі спеціальностей "Історичні науки". Викладає навчальні курси «Загальна етнографія», «Актуальні проблеми історії» та спецкурс із всесвітньої історії.

Основні публікації: 
1. Діяльність органів міського самоврядування в період правління гетьмана П. Скоропадського (на матеріалах Волинської губернії) // Часопис української історії: Збірник наукових статей. - К., 2006. - Вип. 5. - С. 94 - 99.
2. Діяльність органів міського самоврядування Волині та Поділля щодо розвитку комунальних підприємств (кінець ХІХ - початок ХХ ст.) // Збірник наукових праць Науково-дослідного інституту українознавства. - К. : Поліграфічний центр "Фоліант", 2007. - Т. XVIII. - С. 397 - 406. 
3. Заходи органів міського громадського управління Волині та Поділля у сфері пожежної охорони наприкінці ХІХ - на початку ХХ ст. // Часопис української історії / [за ред. доктора історичних наук, професора Коцура А.П.]. - К., 2007. - Вип. 8. - С. 44 - 49. 
4. Соціально-економічна діяльність органів міського самоврядування Волинської та Подільської губерній (1892 – 1918 рр.): історіографічні аспекти проблеми // Культура народов Причерноморья / [гл. ред. Ю.А. Катунин]. – Симферополь, 2008. - №136. – С. 74 – 79 (у співавторстві).
5. Повноваження та правові основи формування міських дум Волині й Поділля наприкінці 19 – на початку 20 ст. // Волинські історичні записки: збірник наукових праць. – Житомир: Полісся, 2009. – Т. 2. – С. 110 – 116.
6. Кафедрі всесвітньої історії та правознавства – 10 років (становлення, розвиток, здобутки) // Волинські історичні записки: Збірник наукових праць. – Житомир: Вид-во ЖДУ 2011. – Т. 6. – С. 11 – 21. (у співавторстві).
7. Загальна етнографія: Методичні рекомендації до проведення семінарських занять для студентів історичного факультету. – Житомир: Вид-во ЖДУ ім. І. Франка, 2012. – 84 с.
8. Діяльність Житомирської ради об’єднаних громадських організацій та її виконавчого комітету (1917 р.) // Гуржіївські історичні читання: Збірник наукових праць / Ред.кол.: В.А. Смолій, О.І. Гуржій, А.Г. Морозов та ін. – Черкаси: Вид. Чабаненко Ю.А., 2013. – Вип.6. – С. 297-300. 


Хададова Марина Володимирівна - асистент кафедри всесвітньої історії Житомирського державного університету імені Івана Франка. Народилася в м. Сімферополі, закінчила історичний факультет Дніпропетровського державного університету. Працювала в Житомирському обласному краєзнавчому музеї на посадах молодшого наукового працівника, наукового працівника, старшого наукового працівника відділу фондів. З 2003 року - асистент кафедри всесвітньої історії та правознавства ЖДУ імені Івана Франка. З 2009 року - директор музею історії університету. Працює над кандидатською дисертацією на тему "Історіографія польського конспіративного руху в Правобережній Україні (20-60 рр. ХІХ ст.)". Автор 25 статей в наукових збірниках, двох методичних посібників, двох монографій. Галузі наукових інтересів: археологія раннього залізного віку; історичне зброєзнавство; польський конспіративний рух та події національно-визвольних повстань в Правобережній Україні. Курси:археологія, історична антропологія, основи історичного музеєзнавства.

Основні публікації: 
1. Історія розвитку Житомирського базового медичного коледжу. - Житомир., 2005.- 142 с. (у співавт.);
 2. Від школи фельдшерів - до інституту медсестринства. 1875 - 2006 рр. - Житомир.: Полісся., 2006.- 171 с. (у співавт.)
3. Про дві групи населення на Житомирщині в ранньоскіфський час (за матеріалами поховальних пам'яток).// Велика Волинь: минуле і сучасне. - Житомир, 1993.- С.29 - 30.
4. Предмети скіфського озброєння V ст.. до н.е. з фондів Житомирського краєзнавчого музею.// Бердичівська земля в контексті історії України. - Житомир.. 1999.- С.66-68.
5. Грамота Владислава IV Вази з фондів ЖОКМ як історичне джерело.// Житомирщина на зламі тисячоліть.- Житомир., 2000.- С.85-86.
6. Меч з латинським клеймом із збірки Житомирського обласного краєзнавчого музею.// Матеріали ХІ Подільської історико - краєзнавчої конференції. - Кам'янець - Подільський.: ОіЮМ., 2004.- С.130 -134.
7. Євреї в подіях польського повстання 1863 - 1864 рр. (На прикладі Волинської губернії).// Десятые запорожские еврейские чтения. 11-12 мая 2006 г.- Запорожье., 2006.- С.129 - 133.
8. Польський національно - визвольний рух 20 - 60 років ХІХ ст. у публікаціях журналу "Каторга и ссылка"(1921 - 1935 рр.)// Вісник Академії праці і соціальних відносин Федерації профспілок України.- К., 2007.- № 5 - С. 159 - 163.
9. Зразки кавказької зброї з фондів Житомирського обласного краєзнавчого музею.// Житомирщина: минуле, сьогодення, поступ у майбутнє. Науковий збірник.- Житомир.: Видавництво ЖДУ., 2007.- Т.1.- С. 121 - 128.
10. Масонство та польський конспіративний рух у Правобережній Україні в першій чверті ХІХ ст.: історіографія питання // Інтелігенція і влада. Громадсько-політичний науковий збірник. Серія: Історія. - Вип.. 13.- Одеса.: "Астропринт"., 2008.- С. 228 - 236.
11. Польський конспіративний рух першої чверті ХІХ ст. у Правобережній Україні в працях українських істориків 20-х років ХХ ст.// Волинські історичні записки. Збірник наукових праць. - Т.1.- Житомир.: Вид. ЖДУ імені І.Франко., 2008.- С. 213 - 219.
12. Польське патріотичне товариство на Правобережній Україні в працях українських і російських істориків ХІХ - ХХІ ст. // Вісник Академії праці і соціальних відносин Федерації профспілок України. - К., 2008.- № 4 - С. 100 - 106.
13. Події польського повстання 1830-31 рр. в Правобережній Україні в працях російських військових істориків // Часопис української історії. - Випуск 14.- К., Вид. КНУ ім.. Т.Шевченка, 2009. - С. 107-110 та інш.
14. Хададова М.В. Борис Онисимович Тимощук: перші кроки в археології// Актуальні проблеми археології. Тези Міжнародної наукової конференції на пошану І.С.Винокура (м. Камянець – Подільський 23-25 вересня 2010 року). – Тернопіль.: Астон., 2010. – С.78-80.
15. Хададова М.В. Діяльність «союзу польського народу» в Правобережній Україні в радянській історіографії 60-х років ХХ ст.// Матеріали ІІІ Волинської Міжнародної історико-краєзнавчої конференції 12-13 листопада 2010 р. – Житомир.: Вид. ЖДУ ім.. І.Франка., 2010. – С. 318-320. 
16. Формування середньовічного Олевська за даними археологічних досліджень // Середньовічні міста Полісся за даними археологічних досліджень 2009 – 2010 рр. – Київ-Олевськ., 2011. – С. 56-58. (у співавторстві)
17. Методичні рекомендації до проведення музейної практики. - Житомир.: Вид. ЖДУ ім.. І.Франка., 2011. – 60 с.
18. Методичні рекомендації до проведення археологічної практики. - Житомир.: Вид. ЖДУ ім.. І.Франка., 2011. – 26 с.
19. Археологія. Методичні рекомендації до проведення семінарських занять для студентів історичного факультету. – Житомир.: Вид. ЖДУ, 2011. – 28 с.
20. Основи історичного музеєзнавства. Методичні рекомендації до проведення семінарських занять для студентів історичного факультету. – Житомир.: Вид. ЖДУ, 2011. – 28 с.
21. Українські сторінки біографії В. І. Пічети // Матеріали V Волинської міжнародної історико-краєзнавчої конференції (м. Житомир, 9-10 листопада 2012 р.): Збірник наукових праць. – Житомир: Вид-во ЖДУ ім. І. Франка, 2012. – С. 127 - 128. ТЕЗИ
22. Діяльність «Союзу польського народу» на Правобережній Україні в радянській історіографії // Волинські історичні записки: Збірник наукових праць. – Житомир: Вид-во ЖДУ ім. І. Франка, 2012. – Т. 8. – С.210-215.
23. Петраускас А.В., Хададова М.В. Давньруський Олевськ за результатами археологічних досліджень// Матеріали ХІ міжнародної наукової конференції «Церква – наука – суспільство: питання взаємодії – 29-31 травня 2013 р. – К.: Вид. нац. Києво-Печерського іст.-культ. заповідника, 2013 – C. 32-34.
24. Петраускас А.В., Коваль О.А. Хададова М.В. Давньоруський Олевськ за результатами археологічних досліджень 2009 – 2011 рр.// Середньовічні міста Полісся. – К.: Корвін-прес, 2013.
25. Міщук Г.А., Хададова М.В. Музейна практика: практичний посібник для студентів історичного факультету. – Житомир.: Вид. ЖДУ ім. Івана Франка, 2013. – 84 с.
26. Хададова М.В.Методичні рекомендації до практичних занять з навчальної дисципліни «Археологія». – Житомир.: Вид. ЖДУ ім.. І.Франка., 2013 – 28 с.
27. Хададова М.В. Методичні рекомендації до практичних занять з навчальної дисципліни «Основи історичного музеєзнавства» Житомир.: Вид. ЖДУ ім.. І.Франка., 2013 – 28 с.
28. Хададова М.В. Зв’язки Південного товариства з польськими конспіраторами в працях істориків декабризму ХІХ- початок ХХ ст.// Матеріали VI Волинської всеукраїнської історико-краєзнавчої конференції. – Житомир.: Вид. ЖДУ ім. І. Франка, 2013. – С.232-233
29. Хададова М. Нові дослідження літописного Іскоростеня // Археологія &фортифікація: збірник матеріалів ІІІ Всеукраїнська науково-практична конференція Камянець-Подільського державного історичного музею-заповідника. – Камянець-Подільський, 2013. – С.85-87.
30. Міщук Г.А., Хададова М.В. Музейна практика: практичний посібник для студентів історичного факультету. – Житомир.: Вид. ЖДУ ім. Івана Франка, 2014. – 86 с.
31. Хададова М.В. Методичні рекомендації до практичних занять з навчальної дисципліни «Основи історичного музеєзнавства» Житомир.: Вид. ЖДУ ім. І.Франка., 2014 – 28 с.
32. Толстанов О.К.. Хададова М.В., Шатило В.Й. Від школи фельдшерів – до інституту медсестринства. 1875 – 2010 рр. – Житомир.: Полісся., 2010.- 231 с.
33. Петраускас А.В., Хададова М.В. Історична топографія Літописного Ііскоростеня // Міста Давньої Русі. – К.: Стародавній світ, 2014. С. 294-302.


Шевчук Андрій Володимирович - проректор з навчально-методичної та виховної роботи, кандидат історичних наук, доцент. Народився 1 вересня 1975 року в селищі Мирне Коростенського району Житомирської області у робітничій сім'ї. У 1980 році родина переїхала до міста Новий Розділ Миколаївського району Львівської області. Історико-культурна своєрідність Галичини вплинула на подальше формування особистості і вибір майбутнього фаху: 1992 року після успішного закінчення Новороздільської середньої школи №4 стає студентом історичного факультету Ужгородського державного університету. Після навчання був призваний до лав Збройних сил України, а демобілізувавшись, розпочав педагогічну діяльність. 1998 року він почав працювати викладачем гуманітарних дисциплін будівельного технікуму міста Житомира. Проте бажання вести наукові дослідження не залишало ні на мить і, зрештою, 2001 року стає пошукачем кафедри історії для гуманітарних спеціальностей Київського національного університету імені Тараса Шевченка. 2003 року пов'язує своє життя та діяльність з Житомирським державним університетом імені Івана Франка, де почав працювати на посаді асистента кафедри всесвітньої історії. 2006 році захистив кандидатську дисертацію у Київському національному університеті імені Тараса Шевченка на тему: Селянська реформа 1861 р.: суть та вплив на аграрні відносини у Волинській губернії". У 2008 році було обрано деканом історичного факультету. У сфері наукових зацікавлень Андрія Володимировича Шевчука - питання зарубіжної та української історіографії, історії України ХІХ – ХІХ ст. У 2010 р. присвоєно вчене званя доцента. Заступник головного редактора збірника наукових праць "Волинські історичні записки". З вересня 2014 року - проректор з навчально-методичної та виховної роботи.

Основні публікації: 
1. Польське національне повстання 1863 р.: вплив на земельне облаштування селян Волинської губернії (60 - 70-і рр. XIX ст.) // Історичний журнал. - 2005. - № 6. - С.45-54.
2. Перша спроба проаналізувати замовчуване // Історичний журнал. - 2006. - №6. - С. 91 - 93.
3. Селянські господарства Волинської губернії другої половини ХІХ ст.: проблеми розвитку. // Вісник Академії праці і соціальних відносин Федерації профспілок України. - 2007. - № 5. - С. 164168.
4. Волинський дворянський комітет:турбота про майбутнє кріпаків чи захист інтересів поміщиків (1858-1859)? // Наукові праці Кам'янець-Подільського державного університету: Історичні науки. - Кам'янець-Подільський: Оіюм, 2007. - Т. 17. - С. 186-193.
5. Поміщицькі господарства Волинської губернії після Селянської реформи 1861 р. // Вісник Академії праці і соціальних відносин Федерації профспілок України. - 2008. - № 1. - С. 167-171. 
6. Клірові відомості як джерело з генеалогії населення Волинської губернії ХІХ - початку ХХ ст.: інформативне наповнення та стан збереження // Вісник Академії праці і соціальних відносин Федерації профспілок України. - 2008. - № 4. - С. 106-109.
7. Вплив національного фактора на облаштування земельного устрою чиншовиків Волинської губернії за законом 1886 р. // Історія. Філософія. Релігієзнавство. - 2009. - № 2. - С. 38-42 та інші.

Поділіться покликанням на наш сайт у своїх соціальних мережах:
Twitter Delicious Facebook Digg Stumbleupon Favorites More