Кафедра філософії

Офіційно кафедра філософії заснована у серпні 2003 року. Проте її реальна історія почалася набагато раніше, оскільки витоки цієї інституції сягають створення у 1919 році у структурі Волинського інституту народної освіти (з 1938 року – Житомирський педагогічний інститут) загальноінститутської кафедри історії класової боротьби, згодом – кафедри діалектичного матеріалізму, а пізніше кафедри соціально-економічних дисциплін.

У січні 1939 року кафедру соціально-економічних дисциплін реорганізували в кафедру марксизму–ленінізму. Друга світова війна перервала діяльність Житомирського педагогічного інституту. Після відновлення діяльності інституту 16 вересня 1944 р. його ректор професор В. В. Чуприна одночасно виконував й обов’язки завідувача кафедри марксизму – ленінізму.

У зв’язку з подальшим розширенням Житомирського педагогічного інституту в 1964 р. на базі кафедри марксизму – ленінізму було утворено дві  кафедри – кафедру історії КПРС та політичної економії й кафедру філософії та наукового комунізму. Першу очолив кандидат історичних наук, доцент П. П. Москвін, а другу – кандидат філософських наук, доцент Л. П. Бєлов.

З вересня 1968 року по липень 1973 року кафедру філософії та наукового комунізму очолював кандидат філософських наук, доцент В. А. Буслинський, а з 1974 року по 1984 рік – доктор історичних наук, професор О. М. Швидак. За досягнуті успіхи очолювана професором О. М. Швидаком кафедра філософії та наукового комунізму в 1983 році була занесена до республіканської  книги пошани ВДНГ.

У 1984 році відбулася реорганізація кафедри філософії та наукового комунізму, внаслідок якої було утворено кафедру філософських та економічних дисциплін, яку з 1984 року до 2000 року очолював доктор філософських наук, професор С. П. Щерба.

За наказом № 222 ректора Житомирського державного університету від 30 серпня 2003 року на базі кафедри філософських та економічних дисциплін було створено дві окремі кафедри : кафедру філософії та кафедру економічних дисциплін. З серпня 2000 року до грудня 2008 року (за винятком короткого періоду – з грудня 2003 року по червень 2004 року, коли посаду завідувача кафедри обіймав доктор філософських наук, професор В. М. Вандишев) кафедру очолював кандидат філософських наук, доцент М. А. Козловець. У 2008-2013 роках кафедру очолював доктор філософських наук, академік Академії наук вищої школи України, професор П. Ю. Саух.

Професор П. Ю. Саух вніс у діяльність кафедри атмосферу сучасних інтелектуальних змагань, шляхетний дух філософської традиції, етос педагогічної праці та високі критерії етики науковця. Він згуртував навколо себе творчий науковий колектив і спрямував його зусилля на дослідження найактуальніших проблем в усіх галузях філософського знання, вдосконалив науково-організаційну структуру університету, розширив кадровий склад, насамперед за рахунок молоді. Саме в цей період на кафедрі започатковуються сучасні напрями наукових досліджень : світоглядно-методологічний аналіз проблем взаємозв’язку культури, ідеології, особистості; вивчення суттєвих змін у філософії як теоретичній основі світоглядної культури; філософське осмислення геополітичних процесів та міжнародних політичних відносин, дослідження закономірностей розвитку сучасного світу й України, осмислення національних інтересів і модернізаційних процесів в Україні та їх місця у глобальних соціальних трансформаціях; глобальні процеси у світі та практика творення національної ідеї.

Загальним підсумком цих зусиль стало завершення формування Поліської філософської школи професора Петра Сауха, до складу якої входять не лише викладачі кафедри філософії ЖДУ імені Івана Франка, а й інших вищих навчальних закладів Житомирської, Рівненської, Вінницької, Київської, Запорізької, Луганської, Дніпропетровської областей. Поліська філософська школа у своєму активі в певних наукових напрямах має здобутки національного рівня. Значна частина цих здобутків є власним досягненням професора П. Сауха, перу якого належить понад 350 наукових праць.

З червня 2013 року й донині кафедру очолює доктор філософських наук, професор М. А. Козловець, який продовжує педагогічні та наукові традиції кафедри. Основними напрямами науково-дослідної роботи кафедри є філософська антропологія та філософія культури, філософія науки та освіти, історія філософії, соціальна філософія та філософія історії, релігієзнавча проблематика, яка тісно пов'язана з історією розвитку духовності в Україні, теорія та історія соціології, актуальні проблеми політичної організації сучасного українського суспільства, проблеми глобалізації, національної ідентичності та ін.

Сьогодні на кафедрі працює 20 викладачів. Серед них ректор університету, професор, доктор філософських наук, академік Академії наук Вищої школи України, почесний академік Міжнародної кадрової академії, Заслужений працівник освіти України П. Ю. Саух; доктор філософських наук, професор, Заслужений працівник освіти України М. А. Козловець; доктор філософських наук, професор А. А. Герасимчук; доктор філософських наук, професор І. В. Богачевська (за сумісництвом); доктор філософських наук, професор Б. Б. Глотов (за сумісництвом); доктор філософських наук, професор М. М. Стадник (за сумісництвом); доктор політичних наук, доцент С. В. Рудницький; кандидати філософських наук, доценти С. Я. Сухачов, В. О. Стародубець, В. М. Слюсар, Н. М. Ковтун, кандидати філософських наук, доценти кафедри І. К. Вітюк, О. В. Чаплінська; кандидат соціологічних наук, доцент Н. Ю. Бутковська; кандидати філософських наук, старші викладачі Л. В. Горохова, В. М. Заглада, Б. А. Канівець, О. Л. Соколовський, О. О. Фаріон, асистент А. В. Рускевич.

Викладання нормативних курсів начальних дисциплін філософського циклу («Філософія», «Соціологія», «Політологія», «Релігієзнавство») здійснюється за оновленими програмами, які підготовлені провідними викладачами кафедри й активно використовуються у навчальному процесі. Зміна світоглядної культури сучасної української молоді перебуває у прямій залежності від гнучких, відповідних часові змін у викладанні філософських дисциплін, їх орієнтації на сутнісне бачення єдності національних і загальнолюдських інтересів.

Викладачами кафедри розроблено й здійснюється викладання нормативних курсів та спецкурсів, зокрема таких як: «Актуальні проблеми сучасної філософії», «Філософія науки», «Філософія історії», «Риторика», «Аксіологія і праксеологія», «Геополітика і національні інтереси», «Політичний менеджмент», «Прогнозування та футурологія», «Соціологія освіти», «Соціологія праці». Останнім часом викладачами кафедри підготовлено низку нових спецкурсів, зокрема, «Соціологія молоді», «Глобалістика», «Спортивна політика», «Політична аналітика».

Члени кафедри плідно займаються науково-дослідною й науково-методичною роботою. За 2003-2013 роки на кафедрі  видано 18 монографій та 24 навчальних посібники з таких дисциплін: філософія, філософія історії, філософські основи менеджменту і бізнесу, логіка, логіка для юристів, соціологія, соціологія бізнесу, соціологія релігії, релігієзнавство, політологія, геополітика, етика, етика і етикет бізнесу, а також збірники матеріалів за результатами проведених конференцій, брошури, навчально-методичні посібники, понад 500 наукових статей та тез.

Кафедра проводить щороку (як організатор або співорганізатор) наукові конференції. Зокрема, за час існування кафедри філософії з 2003 року було проведено: Міжнародну науково-теоретичну конференцію "Постмодернізм: підсумки, проблеми, перспективи" (16-17 жовтня 2003 р.); Міжнародну науково-теоретичну конференцію "Сучасний тероризм: філософія, ідеологія і форми прояву" (7-8 жовтня 2004 р.); "Людина. Філософ. Гуманіст. Треті Шинкаруківські філософські читання" (13 травня 2005 р.); І, ІІ та ІІІ Міжнародні науково-теоретичні конференції "Толерантність як соціогуманітарна проблема сучасності" (відповідно жовтень 2007 р., грудень 2009 р., травень 2011 р.); VI Міжнародна наукова конференція "Україна і Ватикан: до і після Другого Ватиканського собору" (листопад 2012 р.); VIІ давньоруські історико-філософські читання пам'яті Вілена Сергійовича Горського «Філософські ідеї в культурі Київської Русі» (травень 2014 р.). Починаючи з 2010 року започатковано щорічне проведення науково-теоретичної конференції "Актуальні проблеми філософії та науки : виклики сьогодення". Кафедрою організовано та проведено низку симпозіумів, круглих столів, "днів релігійної свободи", присвячених філософсько-релігієзнавчому осмисленню трансформаційних процесів в релігійному житті у контексті глобалізації.

У травні 2003 року на кафедрі відкрито аспірантуру за спеціальностями: "релігієзнавство", "філософська антропологія, філософія культури", "історія філософії", а з червня 2010 року – за спеціальністю "соціальна філософія та філософія історії", а також докторантуру за спеціальністю "релігієзнавство", "соціальна філософія та філософія історії", через які ведеться підготовка висококваліфікованих кадрів як для власне університету, так і для вищих навчальних закладів Житомирської та інших областей України.

За час функціонування кафедри філософії як самостійного структурного підрозділу університету викладачі захистили 4 докторських та 11 кандидатських дисертацій. Зокрема, захистили дисертації на присудження наукового ступеня доктора філософських наук О. П. Поліщук (2006), доктора філософських наук М. А. Козловець (2010), доктора історичних наук О. І. Буравський (2013), доктора політичних наук С. В. Рудницький (2014), кандидатські дисертації О. В. Чаплінська, В. М. Слюсар, Н. М. Ковтун, О. О. Фаріон, І. К. Вітюк, Б. А. Канівець, О. Л. Соколовський, Л. В. Горохова. Сьогодні доценти Н. М. Ковтун, В. М. Слюсар, С. Я. Сухачов працюють над докторськими дисертаціями, а 22 аспіранти та здобувачі кафедри – над кандидатськими.

З лютого 2010 року за активної участі ректора та викладачів кафедри філософії в Житомирському державному університеті діє спеціалізована вчена рада К 14.053.02 із захисту кандидатських дисертацій за спеціальностями "релігієзнавство" та "соціальна філософія та філософія історії". Під час першої каденції (2010 – 2012 рр.) головою спеціалізованої вченої ради був доктор філософських наук, професор А. А. Герасимчук, вченим секретарем – кандидат філософських наук, доцент Н. М. Ковтун. На час другої каденції (2012 – 2014 рр.) головою ради був доктор філософських наук, професор М. А. Козловець, вченими секретарями – кандидат філософських наук, доцент Н. М. Ковтун (2012 – 2013 рр.), кандидат філософських наук, старший викладач Л. В. Горохова (2013 – 2014 рр.).

Викладачі кафедри беруть активну участь в опонуванні докторських і кандидатських дисертацій, а також постійно запрошуються як експерти в МАН України. Сьогодні кафедра філософії переживає період професійного зростання. Вона є своєрідною школою виховання і формування кадрів. Переважна більшість випускників аспірантури кафедри працює у вищих навчальних закладах, науково-дослідних інститутах, державних органах влади України. Так, кандидат філософських наук, доцент Л. Л. Шкіль працює в Національному педагогічному університеті імені М. П. Драгоманова (м. Київ); кандидат філософських наук, доцент О. Л. Воронюк очолює циклову методичну комісію соціально-економічних дисциплін в Житомирському базовому фармацевтичному коледжі імені Г. С. Протасевича; кандидат філософських наук, доцент Ю. В. Ковтун очолює кафедру філософії Національного агроекологічного університету (м. Житомир); кандидат філософських наук К. А. Яценко працює у Житомирському торгівельно-економічному коледжі Київського національного торгівельно-економічного університету, кандидат філософських наук М. О. Михайлова – у Житомирському агротехнічному коледжі; кандидати філософських наук С. М. Гребінь і Л. Г. Компанієць – у Запорізькому національному університеті.

Кафедра співпрацює з Інститутом філософії імені Г. С. Сковороди НАН України, філософським факультетом Київського національного університету імені Тараса Шевченка, Національним педагогічним університетом ім. М. П. Драгоманова (м. Київ), кафедрою філософії Бурятського державного університету (Росія), Інститутом політичних і міжнародних відносин Ягелонського університету (Польща), Жешувським університетом (Польща) та іншими вищими навчально-освітніми закладами України і зарубіжжя.

Викладачі кафедри плідно працюють над удосконаленням рівня навчально-методичної роботи, розробляють методики підвищення якості навчання та викладання філософських дисциплін, у навчальний процес впроваджуються комп'ютерні технології, кредитно-модульна система оцінки та контролю знань студентів. На кафедрі створена Бібліотека соціально-філософської літератури.

Контакти:
тел. – внутрішній 323, службовий – +3 8 (0412) 42-10-79;
Електронна адреса: zutoleranz@rambler.ru

СКЛАД КАФЕДРИ


Саух Петро Юрійович - доктор філософських наук, професор,  завідувач кафедри філософії, ректор Житомирського державного університету імені Івана Франка
Сфера наукових інтересів: філософія релігії, філософська антропологія, соціальна філософія, філософія освіти. Автор близько 250 наукових праць.
Дослідиврелігійно-екзистенціалістську концепцію відчудження, обґрунтував загальну схему й особливості механізму інтерпретації відчудження в екзистенціалізмі; здійснив комплексний аналіз онтології релігії, вільнодумства й атеїзму; розкрив їх категоріальну структуру й описав рівні її організації. У подальших його роботах та працях його учнів були експліковані у філософському дискурсі поняття щастя, стражденності, "мятежності", абсурдності і трагічності людського буття, досліджена категорія національного у статусі екзистенційного проекту і руху екзистенції.
Основні роботи:

  • Академічне релігієзнавство. Підручник. К. «Світ знань» – 2000 (у співавторстві А. Колодний, Б. Лобовик, М. Закович та ін.).
  • Етнологія релігії. – Рівне, РВВШП. – 2000. – 124 с.
  • Феноменологія релігії. – Рівне, РВ МАУП. – 2000. – 115 с.
  • Україна на шляху до себе. – Рівне. Видавничий центр. – Рівне, РЕГІ «Тетіс», 2001. – 145 с.
  • Україна на межі тисячоліть: трансформація духу і випробування національним буттям. – Рівне, – 2001. – 220 с.
  • XX століття. Підсумки. – Київ-Рівне. – 2001. – 215 с.
  • Князь Василь-Костянтин Острозький. Монографія. – Рівне. – 2002. – 243 с.

Філософія. Навчальний посібник. – Рівне, РВМАУП. – 2002. – 219 с.



Герасимчук Андрій Андрійович - доктор філософських наук,  професор кафедри філософії Житомирського державного університету  імені Івана Франка

Сфера наукових інтересів: філософія та феноменологія релігії, глобалістика, філософія та соціологія бізнесу. Автор близько 200 наукових праць.

Дослідив: філософський контекст співвідношення релігії і науки, наукового і позанаукового знання, описав форми релігійних інтерпретацій проблеми "людина – природа".

Основні праці:

  • Релігійне мікросередовище як головний чинник формування релігійної свідомості молоді баптистських общин. Автореф. канд. дис. – К., 1972.
  • Проблема взаємодії в системі "людина – природа" в інтерпретаціях немарксистської філософії. Автореф. докт. дис. – Мінськ, 1988.
  • Основи екології. – К.: ЄУФІМБ. – 1999 (у співавторстві).
  • Соціологія. – К.: ЄУІФМБ. – 2002 (у співавторстві).
  • Філософія. Курс лекцій: Навч. посібник. – К., 2003 (у співавторстві).

Етика і етикет у бізнесі.  Rzeszow: PWSD. – 2003 (у співавторстві).



Козловець Микола Адамович - доктор філософських наук, професор кафедри філософії Житомирського державного університету імені Івана Франка 

Сфера наукових інтересів: соціальна філософія, політична філософія, філософія глобалізму, світоглядні проблеми державотворення, національна ідея та проблема ідентичності, філософія релігії, філософія освіти. Автор 96 наукових праць.

Дослідив: соціальну природу феномена ідентичності, його структуру і механізми формування; сутнісні характеристики глобалізації та її вплив на національні ідентифікаційні практики; проблеми й суперечності розвитку національної ідентичності в процесі взаємодії культур в умовах глобалізації; майбутнє національних держав і національного суверенітету в умовах глобалізаційних трансформацій; механізми та детермінанти національної ідентичності в Україні на тлі глобалізаційних викликів.

Основні праці:

  • Історична пам’ять як чинник формування національної ідентичності українців // Мультиверсум. Філософський альманах: Зб. наук. праць / Гол. Ред. В.В. Лях. – Вип. 65. – К.: Академічний Центр "Аналітика", 2007.
  • Глобальна міграція і політика ідентичності та громадянства // Українська полоністика. – 2008. – Випуск 5. – Вид-во Житомирського державного університету імені Івана Франка.
  • Глобалізація як чинник деструкції ідентичності // Практична філософія. – 2008. – № 3.
  • Ідентичність: сакральне і профанне // Філософська думка. – 2008. – № 4.
  • Глобализация: поиск новых форм идентичности // Вестник Бурятского государственного университета. Философия, социология, политология, культурология. Выпуск 6. Улан-Удэ: Изд-во Бурятского госуниверситета, 2008.

Феномен національної ідентичності: виклики глобалізації: Монографія. – Житомир: Вид-во ЖДУ ім. І. Франка, 2009.



Стародубець Володимир Олексійович - кандидат філософських наук, доцент, доцент кафедри філософії Житомирського державного університету імені Івана Франка 

Сфера наукових інтересів: проблеми ідеологої, філософської антропології, філософії науки. Автор 35 наукових праць.

Дослідив: проблеми структури людської діяльності; взаємодію ідеологічного та суспільно-психологічного чинників у розвитку діяльності; становище людини в адміністративно-командній соціальній системі.

Основні праці:

  • Визвольний шлях України: політика, економіка, дух / Культурне відродження в Україні. Історія і сучасність. — Тернопіль, 1993. — С.5-8.
  • Як можлива філософія бізнесу / Українська наука: минуле, сучасне, майбутнє. Щорічник. — Тернопіль: Збруч, 2002. — С. 421-426.
  • Філософські засади міфологем Відродження / Науковий вісник Чернівецького університету: Збірник наукових праць. Випуск 412-413. Філософія. – Чернівці: Рута, 2008. – С. 198-202.
  • Буття як побут / Матеріали дванадцятої наукової конференції Тернопільського державного технічного університету імені Івана Пулюя. – 14-15 травня 2008 р. – Тернопіль, 2008. – С.360.
  • Філософія. Ч. 1. Історико-філософський вступ / Тернопіль, 2005. — 412 с.
  • Філософія. Ч. 2. Онтологія. Гносеологія. Соціальна філософія / Тернопіль, 2005. — 412 с.
  • Філософія. Ч. 3. Семінарські заняття / Тернопіль, 2005. — 304 с.

Філософія. Ч. 4. Практичні завдання / Тернопіль, 2005. — 416 с.



Сухачов Станіслав Якимович - кандидат філософських наук, доцент, доцент кафедри філософії Житомирського державного університету імені Івана Франка 

Сфера наукових інтересів: соціальна філософія, політологія, праксеологія релігії. Автор 80 наукових праць.
 

Дослідив: сутність, структуру соціального механізму трудових відносин, встановив, що формування потреби в праці слід розглядати як на тлі тенденцій індустріалізації, які мали місце в радянські часи, так і тих, які проявляють себе в умовах розгортання технологічної революції, котра вимагає наявності у значних мас працездатних саме потреби в праці.
 

Основні праці:
  • Активний власник – ключова фігура в механізмі трудових відносин // Вісник НАН України. – 2001, №8.
  • Філософська омонімія як критерій розвитку трудових відносин // Науковий вісник Чернівецького університету. Вип. 249 – 250. Філософія: Збірник наукових праць. – Чернівці, 2005.
  • Ставлення до праці як духовний критерій розвитку трудових відносин. Мультиверсум. Філософський альманах: Зб. наук. праць / Гол. ред. В.В. Лях. – Вип. 19. – К.: Український Центр духовної культури, 2001.
  • Elastyczne systemy czasu pracy jako czynnik kreatywnosci \\ Homo kreator czy homo Ludens? Nowe formy aktywnosci i spedzania wolnego czasu.- Torun. – 2008.

Трудові відносини: соціальний механізм функціонування. Житомир: Видавець В.Б. Котвицький, 2008.



Рудницький Сергій Владиславович - кандидат філологічних наук, доцент, доцент кафедри філософії Житомирського державного університету імені Івана Франка 

Сфера наукових інтересів: політологія, соціологія, етнодержавознавство. Автор 31 наукової праці.

Досліджує: інституціалізацію суспільно-політичних інтересів польської національної меншини в сучасній Україні.

Основні праці:

  • Інформаційно-аналітичне видання «Полонія Житомирщини» / За ред. Рудницького С.В. – Житомир, 2007 – 220 с. (у спіавторстві з І.В. Сипченко, І.О. Першко, Ю.Й. Новицькою).
  • Miejsce Ukrainy w Europie w mysli ukrainskich narodowych demokratów i nacjonalistów konca XIX - pocz. XX wieku // Koncepcje integracji w Europie w XX i XXI wieku. Mysl polityczna. Pod redakcja Huberta Stysa. – Torun. – 2008. - s. 129-143.

Політологія: Інструктивно-методичні матеріали до семінарських занять за кредитно-модульною системою. Для студентів денної форми навчання  всіх спеціальностей освітньо-кваліфікаційого рівня «Бакалавр». – Житомир/ -  2009. – 83 с. (у співавторстві з М. Козловцем, С. Сухачовим, О. Швидаком).

  • Групові, загальні та індивідуальні суспільно-політичні інтереси як предмет дослідження // Сучасна українська політика. Політики і політологи про неї. - К.: Український центр політичного менеджменту, 2010. – Вип.19. – С.114-120.

Інтереси і групи інтересів: структурний і стадіальний аспекти // Вісник Національної академії керівних кадрів культури і мистецтв: Наук. журнал. – К.: Міленіум, 2010. №1. – С.168-172.

Громадські ради як інституціалізація суспільно-політичних інтересів національних меншин в Україні // Держава і право: Збірник наукових праць. Юридичні і політичні науки. Випуск 47. – К.: Ін-т держави і права ім. В.М.Корецького НАН України, 2010. – С. 657-663.



Слюсар Вадим Миколайович - кандидат філософських наук, доцент, доцент кафедри філософії Житомирського державного університету імені Івана Франка 

Сфера наукових інтересів: філософія та соціологія релігії, філософська антропологія, філософія культури. Автор 25 наукових праць.

Дослідив: механізм взаємодії соціально-культурних детермінант та індивідуальної свободи у структурі самореалізації особистості в умовах трансформації сучасного суспільства. Проаналізував роль релігії у самореалізації особистості.

Основні роботи:

  • Роль релігії в процесі самореалізації особистості. // Гуманітарний вісник Запорізької державної інженерної академії. – Випуск № 18. – 2004.
  • Выбор как главный атрибутивный признак свободы в структуре самореализации личности // Интеллигенция и взаимодействие культур: материалы VI Международной научной конференции (Байкальская встреча) (26-29 июня 2007г.) В 2 т. / отв. редактор И.И. Осинский. Т II. – М.; Улан-Удэ: Изд-во Бурятского госуниверситета, 2007.
  • Співвідношення спокуси, добра і зла у релігії (на основі філософії Мартіна Бубера) // Тези ХХХІV науково-практична міжвузівська конференція, присвячена Дню ЖДТУ. – 2009.
  • Аналіз структурних компонентів самореалізації особистості у філософській спадщині Кароля Войтили // Українська полоністика. – 2009. – № 6.

Духовна культура суспільства як чинник самореалізації особистості // Вісник ЖДУ. – 2009. – № 47.



Ковтун Наталія Михайлівна - кандидат філософських наук, доцент, доцент кафедри філософії Житомирського державного університету імені Івана Франка 

Сфера наукових інтересів: історія філософії, філософія релігії, філософія культури, проблеми метафізичних вимірів людського буття. Автор 20 наукових праць.

Дослідила: зміст архетипу культурного героя в українській духовній традиції, здійснила концептуальне обґрунтування трихотомічної соціофункціональної моделі його діяльності, що реалізується у захисній, креативній і сакральній функціях.

Основні праці:

  • "Героїчне дитинство" як складова архетипу культурного героя в епосі індоєвропейських народів // Філософські проблеми гуманітарних наук – 2005 – № 6-7.
  • Архетип як історико-філософський феномен // Вісник Житомирського державного університету ім. Івана Франка. – 2007. – № 32.
  • Рефлексія архетипу культурного героя в українській духовній традиції // Українська полоністика. – 2006-2007. – № 3-4.
  • Співвідношення феномену толерантності й пасіонарного імпульсу в контексті філософської спадщини Льва Гумільова // Історія. Філософія. Релігієзнавство. – 2008. – № 1.
Метафізика як концепт осмислення типів світогляду у філософії М. Лоського // Вісник Житомирського державного університету ім. Івана Франка. – 2009. – № 46.



Бутковська Наталія Юріївна - кандидат соціологічних наук, доцент, доцент кафедри філософії Житомирського державного університету імені Івана Франка 

Сфера наукових інтересів: етносоціологія.

Досліджує: динаміку соціального статусу етнічної спільноти на основі якісної методології.

Основні праці:

  • Бутковська Н.Ю. Мовна компетентність як чинник формування соціального статусу етнічної спільноти (на прикладі поляків Житомирської області) //Проблеми розвитку соціологічної теорії: соціальна інтеграція та соціальні нерівності в контексті сучасних суспільних трансформацій: матеріали V Всеукраїнської науково-практичної конференції /Соціологічна асоціація України, факультет соціології Київського Національного університету імені Тараса Шевченка, Інститут соціології НАН України: Під заг. ред. Куценко О.Д., Судакова В.І. – К.: Видавничо-поліграфічний центр "Київський університет", 2009. – С. 479-487;

Бутковська Н.Ю. Рефлексія щодо соціального статусу етнічної спільноти в межах соціологічного дискурсу (об’єднувальні парадигми: теорія структурації Е.Гіденса, генетичним структуралізм П.Бурдьє) //Мультиверсум. Філософський альманах: Збірник наук. праць /Гол. ред. В.В.Лях – Вип. №3 (91). – К., 2010. – С. 232-244.



Чаплінська Оксана Вікторівна - кандидат філософських наук, доцент кафедри філософії Житомирського державного університету імені Івана Франка 
Сфера наукових інтересів: філософія та феноменологія релігії, історія філософії, етика. Автор 12 наукових праць.
Дослідила: український неоромантизм як світоглядну позицію кінця ХІХ – початку ХХ ст., яка у розумінні людини ґрунтується на ментальних особливостях українців: індивідуалізмі, екзистенційності та кордоцентризмі; показала, що антропологічна проблематика інтерпретується неоромантиками через формулу "бути собі ціллю", яка є категоричним імперативом, і експлікується через смисложиттєві принципи ‘‘чесності з собою", "єднання з природою", "прагнення краси (естетизму)".
Основні праці:

  • Феномен десакралізації землі у творах Лесі Українки “Лісова пісня” та Ольги Кобилянської "Земля" // Гуманітарний вісник Запорізької державної інженерної академії. – Вип. 16. – 2004.
  • Філософські засади національної самоідентифікації української інтелігенції на межі ХІХ – ХХ століть // Філософські проблеми гуманітарних наук – 2005. – № 6-7.
  • Естетизм у неоромантизмі як світоглядний принцип // Дні науки філософського факультету – 2006: Міжнародна наукова конференція (12 – 13 квітня 2006 року): Матеріали доповідей та виступів. – К.: Видавничо-поліграфічний центр “Київський університет”, 2006. – Ч. ІV.
  • Світоглядні параметри розуміння людини в українському неоромантизмі // Вісник Житомирського державного університету імені Івана Франка – 2006. – № 26.

Категорія "надії" у філософії Г. Марселя // Дні науки філософського факультету – 2008: Міжнародна наукова конференція (16–17 квітня 2008 року).



Вітюк Ірина Костянтинівна - кандидат філософських наук, старший викладач кафедри філософії Житомирського державного університету імені Івана Франка 

Сфера наукових інтересів: філософія релігії, філософська антропологія, філософія культури. Автор 12 наукових праць.

Дослідила: еколого-есхатологічну проблематику в сучасному протестантизмі. Довела, що в межах протестантської релігійної антропології екологічні проблеми визначають екзистенцію сучасної людини, яка перебуває у стані перманентного страху перед майбутнім, екологічною катастрофою, "кінцем світу".

Основні праці:

  • Екологічна етика теологічної доктрини Церкви Адвентистів Сьомого Дня // Вісник Житомирського державного університету імені Івана Франка. – 2006. – № 29.
  • Есхатологічні інтерпретації екологічних поглядів доктрини АСД // Sententiae. Наукові праці Спілки дослідників модерної філософії (Паскалівського товариства). Спецвипуск № 1-2007. Випадковість в сучасному світі: діалог науки, релігій, культур.
  • Церква АСД як інститут громадянського суспільства: до питання формування релігійної толерантності // Вісник Житомирського державного університету імені Івана Франка. – 2007. – № 35.
  • Екологічні проблеми очима християнина АСД: реалії сьогодення чи провісники апокаліпсису? // Історія. Філософія. Релігієзнавство. – 2008. – № 1.
Екзистенціальні аспекти суб’єктів екологічної діяльності: релігійний вимір // Українська полоністика. – 2008. – № 5.



Фаріон Ольга Олегівна - кандидат філософських наук, старший викладач кафедри філософії Житомирського державного університету імені Івана Франка 

Сфера наукових інтересів: історія та філософія релігії, історія української філософської думки, екзистенційно-світоглядна проблематика. Автор 14 наукових праць.

Дослідила: сутність екзистенційно-антропологічного повороту у філософії В. Шинкарука, яка полягає в розробці світоглядних параметрів особистості та визначенні екзистенційного змісту людського буття, що передбачає розуміння людини як самоцінного буття, можливості її виходу за власні фізичні межі – трансценденції з реально-існуючого в істинно-суще буття.

Основні праці:

  • Достеменність та сенс людського буття у філософських поглядах В.І. Шинкарука // Вісник Житомирського державного університету ім. Івана Франка. – 2006. – Вип. 30.
  • Світоглядні категорії Віра, Надія, Любов у філософських поглядах В.І. Шинкарука: матеріали доповідей та виступів міжнародної наукової конференції ["Дні науки філософського факультету-2006"], (Київ, 12-13 квітня 2006 року) / К.: ВПЦ "Київський університет", 2006.
  • Феноменологія гуманістично-екзистенційних ідей В.І. Шинкарука / Гуманітарний журнал. Дніпропетровськ, 2007.
Людинотворча сутність культури у філософії В.І. Шинкарука // Актуальні проблеми: зб. наукових праць / Відп. ред. Я.В. Шрамко. – Вип. 9. – Кривий Ріг: Видавнийчий дім, 2008.



Канівець Борис Андрійович - кандидат філософських наук, старший викладач кафедри філософії Житомирського державного університету імені Івана Франка

Сфера наукових інтересів: історія філософії, філософія історії. Автор 10 наукових праць.

Досліджує: історико-філософський змістконцепту "Виклик-і-Відповідь" у філософії історії АТойнбі, сутність та напрямки історичного розвитку, співвідношення детермінізму і свободи в історії.

Основні праці:

  • Канівець Б. Спосіб дії понять «виклик» і «відповідь» в історіософії А. Тойнбі / Б. А. Канівець // Вісник Житомирського державного університету імені Івана Франка.  2008.  Випуск 42.  С. 3  7.
  • Канівець Б. Параметри процесу «Відходу-і-Повернення» в філософсько-історичній концепції А. Тойнбі / Б. А. Канівець // Науковий часопис Національного педагогічного університету імені М. П. Драгоманова. Серія 7. Релігієзнавство. Культурологія. Філософія. – 2009. – Випуск 20 (33). – С. 34 – 40.
Канівець Б. Філософія історії Тойнбі: співвідношення свободи і закономірності в історії / Б. А. Канівець // Вісник Київського національного університету імені Тараса Шевченка. Серія: Філософія. Політологія. – 2010 – №  99. – С. 9 – 13.



Соколовський Олег Леонідович - кандидат філософських наук, старший викладач кафедри філософії Житомирського державного університету імені Івана Франка

Сфера наукових інтересів: антитринітарна філософія, антитринітароно-християнський культурно-цивілізаційний простір, протестантизм. Автор понад 10 наукових праць.

Досліджує: еволюцію віровчення українського антитринітаризму і социніанства. Визначив, що вітчизняний антитринітаризм є релігійним феноменом, сформованим на основі глибоких ідейних взаємовпливів західного і східного християнства, який пройшов складний шлях еволюції і відрізняється особливостями доктринально-інституційного змісту, що виявилося у збережені антитринітарних громад в сучасній Україні.

Основні роботи:

  • Соколовський О. Л. Місце антитринітаризму в суспільно-політичному житті шляхти України XVI  XVII ст. / О. Л. Соколовський // Українська полоністика. – Житомир : Вид-во ЖДУ ім. І. Франка, 2009. – Випуск 6.
  • Соколовський О. Л. Дослідження доктринального змісту социніанства у польській історіографії / О. Л. Соколовський // Українська полоністика. – Житомир : Вид-во ЖДУ ім. І. Франка, 2010. – Випуск 7.
  • Соколовський О. Л. Сучасний антитринітарний рух у суспільному вимірі / О. Л. Соколовський // Наука. Релігія. Суспільство. – Донецьк : ІПШІ МОНУ і НАНУ "Наука і освіта", 2010. – № 4.
  • Соколовський О. Л. Трансформація догмату Трійці в добу постмодерну / Соколовський О. Л. // Гілея : науковий вісник. – К., 2010. – Випуск 42 (№ 12).
  • Соколовський О. Л. Просвітницький вектор раннього антитринітаризму / Соколовський О. Л. // Гілея : науковий вісник. – К., 2011. – Випуск 46 (№ 16).

Соколовський О. Л. Проблеми релігійної ідентичності в сучасному антитринітарному русі / Олег Соколовський // Наукові записки. Серія "Філософія". – Острог : Видавництво Національного університету "Острозька академія". – 2011. – Вип. 8.



Рускевич Анатолій Васильович - асистент кафедри філософії Житомирського державного університету імені Івана Франка 

Сфера наукових інтересів: філософія і феноменологія історії, проблема підгрунтя світу і його історичні трансформації, сучасні проблеми діалектичної логіки.

Досліджує: проблему філософії культури у контексті сучасного філософського дискурсу

Основні праці:

  • "Феномен тероризму в концепції Жана Бодрійяра" / Анатолій Рускевич // Вісник Житомирського державного університету імені Івана Франка.-2005р.
  • "Проблема філософії культури у контексті сучасного філософського дискурсу" / Анатолій Рускевич // Вісник Житомирського державного університету імені Івана Франка.-2009р.

"Трактування сутності мислення у філософській спадщині В. Шинкарука"  / Анатолій Рускевич //вид-во ЖДУ ім. І. Франка, м. Житомир, 2006р.



Заглада Віктор Миколайович - асистент кафедри філософії Житомирського державного університету імені Івана Франка

Сфера наукових інтересів: філософія і методологія науки, епістемологія, аксіологія науки. Автор 7 наукових праць.

Досліджує: ціннісні аспекти сучасного природничо-наукового пізнання.

Основні роботи:

  • Про розвиток природничо-наукових уявлень про випадковість. – Sententiae Наукові праці Спілки дослідників модерної філософії (Паскалівського товариства) – 2007. – Спецвипуск №1 Випадковість в сучасному світі: діалог науки, релігій, культур. – Вінниця: УНІВЕРСУМ-Вінниця, 2007.
  • Особливості наукової раціональності на межі ХХ-ХХІ століть: необхідність оновлення ідеалів та критеріїв. – Дні науки філософського факультету – 2008: Міжнародна наукова конференція (16-17 квітня 2008 року) – Матеріали доповідей та виступів. – К.: Видавничо-поліграфічний центр "Київський університет", 2008. – Ч. VII.
  • Фундаментальне і прикладне в науці: аксіологічні аспекти. // Вісник ЖДУ ім. І. Франка. – 2008. – №41.
  • Проблема виправдання високоабстрактних теоретичних конструкцій у сучасному природознавстві. // Учёные записки Таврического национального университета им. В.И. Вернадского. Серия "Философия. Социология". – 2008. – Т. 21 (60). №4. – Симферополь, 2008.

Горохова Людмила Вікторівна - кандидат філософських наук,  асистент, старший лаборант  кафедри філософії Житомирського державного університету імені Івана Франка

Сфера наукових інтересів: соціальна філософія, екзистенційно-світоглядна проблематика, проблема буття сучасної людини. Автор 17 наукових праць.

Досліджує: сутність страху як екзистенціалу буття сучасної людини, яка полягає в розробці світоглядних параметрів особистості та визначенні екзистенційного змісту людського буття, що передбачає розуміння людини як самоцінного буття, можливості її виходу за власні фізичні межі – трансценденції з реально-існуючого в істинно-суще буття.

Основні праці:

  • Екзистенціал страху як об’єкт соціально-філософського пізнання // Практична Філософія. – 2008. – № 4 (№ 30). – С. 90-95.
  • Страх и риск в современном обществе / Интеллигенция и проблемы национальных отношений: материалы VII Международной научной конференции ("Байкальская встреча") (16-18 сентября 2008 г.): в 2-х т. / отв. рд. И.И. Осинский. М.; Улан-Удэ: Изд-во Бурятского университета, 2008, Т. ІІ. – С. 145-150.
  • Страх втрати ідентичності в глобалізованому суспільстві / Матеріали Міжнародної міждисциплінарної конференції "Людина та її ідентичність у добу глобалізації", 29-30 червня 2010р. / Відп. за випуск професор А. Карась. – Львів, 2010. – С. 256-258.
  • Проблема існування сучасної людини крізь призму екзистенціалу страху / Гілея: науковий вісник. Збірник наукових праць / Гол. ред. В.М. Вашкевич. – К.: ВІР УАН, 2010. – Випуск 38. – С. 252-258.

Соціальна сутність екзистенціалу страху / Гуманітарний вісник Запорізької державної інженерної академії: Збірник наукових праць / Гол. ред. В.Г. Воронкова. – Вип. 42. – Запоріжжя: Вид-во ЗДІА, 2008.

Поділіться покликанням на наш сайт у своїх соціальних мережах:
Twitter Delicious Facebook Digg Stumbleupon Favorites More