Кафедра історії України

Кафедра історії України, березень 2016 р.


Жуковський Олександр Іванович
Кандидат історичних наук, доцент, доцент кафедри історії України, декан історичного факультету
Народився 7.09.1977 р. у м. Житомирі. У 1994 р. закінчив ЗОШ № 7 м. Житомира.
У 1998 р. закінчив історичний факультет Херсонського державного педагогічного інституту.
В 2006 р. захистив кандидатську дисертацію на тему: «Національні меншини Правобережної України у 20-ті роки ХХ століття: суспільно-політичний та культурний розвиток» у спеціалізованій вченій раді в Чернівецькому національному університеті ім. Ю. Федьковича.
Викладає дисципліни: «Історія України ІІ пол. ХVІІ-ХVІІІ ст.», «Етногеографія України».
Сфера наукових інтересів: історія етнічних меншин Правобережної України, етногеографія України, історія України другої половини ХVІІ-ХVІІІ ст.


Венгерська Вікторія Олексіївна
Доктор історичних наук, професор кафедри історії України, завідувач кафедри
Народилася 3.11.1968 р. у м. Житомирі. У 1986 р. закінчила ЗОШ № 8. У 1993 р. закінчила з відзнакою історичний факультет Київського державного університету ім. Т. Г. Шевченка. З 1993 по 2005 р. працювала у Житомирському державному технологічному університеті на кафедрі гуманітарних наук.
В 1998 р. захистила кандидатську дисертацію на тему: «Розвиток кредитно-банківської системи на Правобережній Україні в другій половині ХІХ ст.» у спеціалізованій вченій раді в Київському національному університеті ім. Т. Шевченка. В 2013 р. захистила докторську дисертацію на тему: «Українські проекти» та націотворення в імперіях Романових та Габсбургів: ідеї, концепції, практики (кінець ХVIII – початок ХХ століття)» у спеціалізованій вченій раді в Інституті історії України НАН України.
Викладає дисципліни: «Історія України ХІХ ст.», «Історична географія», «Теорія націй та націоналізмів», «Основи демократії», «Актуальні проблеми історії України».
Сфера наукових інтересів: національні студії, історія України ХІХ ст., історична пам’ять та історична політика, реформа вищої школи.


Стельникович Сергій Володимирович
Доктор історичних наук, доцент, доцент кафедри історії України
Народився 29.10.1982 р. у с. Листвині Овруцького району Житомирської області.
У 2000 р. закінчив Листвинську ЗОШ. У 2005 р. закінчив з відзнакою  магістратуру історичного факультету Житомирського державного університету ім. І. Франка.
В 2008 р. захистив кандидатську дисертацію на тему: «Ідейно-політичні засади та практика українського національного руху опору Тараса Бульби-Боровця (1941–1944 рр.)» у спеціалізованій вченій раді в Національному педагогічному університеті ім. М. П. Драгоманова. В 2016 р. захистив докторську дисертацію на тему: «Нацистський окупаційний режим на території Житомирсько-Вінницького регіону і місцеве населення: паралелі існування й боротьби (1941–1944 рр.)» у спеціалізованій вченій раді в Національному педагогічному університеті ім. М. П. Драгоманова.
Викладає дисципліни: «Історія України», «Сучасна українська історіографія», «Історія релігії та церкви в Україні».
Сфера наукових інтересів: Друга світова війна, міжнаціональні відносини.


Рудницька Наталія Василівна
Кандидат історичних наук, доцент, доцент кафедри історії України
Народилася 14.10.1957 р. у м. Житомирі. Закінчила Житомирську ЗОШ № 8, у 1990 р. – історичний факультет Вінницького державного педагогічного інституту ім. М. Островського.
В 2002 р. захистила кандидатську дисертацію на тему: «Становлення і розвиток системи освіти євреїв на Волині у ХІХ - на початку ХХ ст.» у спеціалізованій вченій раді в Запорізькому державному університеті.
Викладає дисципліни: «Історія України», «Історія української культури», «Методика опрацювання історичних джерел», «Етнографія України», «Українознавство».
Сфера наукових інтересів: історія України, етнічна історія, історичне краєзнавство.


Кордон Микола Володимирович
Кандидат історичних наук, доцент, доцент кафедри історії України
Народився 20.07.1945 р. у с. Гадзинці Житомирського району Житомирської області.  У 1961 р. закінчив ЗОШ № 35 м. Житомира. У 1968 р. закінчив історичний факультет Київського державного університету ім. Т. Г. Шевченка.
В 1976 р. захистив кандидатську дисертацію на тему: «Ради селянських депутатів і аграрний рух на півдні України 1917-1918 рр.» у спеціалізованій вченій раді в  Київському державному університеті ім. Т. Г. Шевченка.
Викладає дисципліни: «Історія України ХХ-ХХІ ст.», «Історія української культури», «Основи наукових досліджень», «Спецкурс з історії України», «Історичне краєзнавство».
Сфера наукових інтересів: історія української культури, культура Житомирщини, європейська та євроатлантична інтеграція України.



Рацілевич Андрій Петрович
Кандидат історичних наук, доцент, доцент кафедри історії України
Народився 19.10.1979 р. у смт. Черняхові Житомирської області. У 1996 р. закінчив Черняхівську гімназію. У 2001 р. закінчив історичний факультет Волинського державного університету ім. Лесі Українки.
В 2009 р. захистив кандидатську дисертацію на тему: «Український національний рух на Волині наприкінці ХІХ ст. - листопад 1917 р.» у спеціалізованій вченій раді в Національному педагогічному університеті ім. М. П. Драгоманова.
Викладає дисципліни: «Історія України», «Історія української культури».
Сфера наукових інтересів: суспільно-політична історія України, історія культури України.


Білобровець Ольга Матвіївна
Кандидат історичних наук, доцент, доцент кафедри історії України
Народилася 20.04.1962 р. у м. Коростишеві Житомирської області. У 1981 р.  закінчила Коростишівське педагогічне училище ім. І. Я. Франка. У 1989 р. закінчила історичний факультет Київського державного університету ім. Т. Г. Шевченка.
В 2006 р. захистила кандидатську дисертацію на тему: «Суспільно-політичний рух поляків Правобережної України у 1863-1914 рр.» у спеціалізованій вченій раді в Київському національному університеті ім. Т. Шевченка.
Викладає дисципліни: «Історія України (з найдавніших часів до середини ХVІІ ст.)», «Вступ до історії».
Сфера наукових інтересів: суспільно-політичні рухи, історія поляків в Україні у ХІХ-ХХІ ст., українсько-польські відносини.


Рафальська Тетяна Леонідівна
Кандидат історичних наук, доцент кафедри історії України
Народилася 6.08.1967 р. у м. Жодіно Мінської області (Білорусь). У 1984 р. закінчила ЗОШ № 1 м. Жодіно. У 1989 р. закінчила історичний факультет Київського  державного університету ім. Т. Г. Шевченка.
В 2010 р. захистила кандидатську дисертацію на тему: «Великий терор на Житомирщині (липень 1937-1938 pp.)» у спеціалізованій вченій раді в Національному педагогічному університеті ім. М. П. Драгоманова.
Викладає дисципліни: «Історія України», «Історія української культури».
Сфера наукових інтересів: історія України ХХ ст.


Ковальчук Іван Васильович
Кандидат історичних наук, доцент кафедри історії України
Народився 19.05.1986 р. у м. Житомирі. У 2003 р. закінчив Житомирський обласний педагогічний ліцей. У 2008 р. закінчив з відзнакою магістратуру історичного факультету Житомирського державного університету ім. І. Франка.
В 2012 р. захистив кандидатську дисертацію на тему: «Політично-військові і соціально-економічні складові діяльності ОУН та УПА на території Житомирської і західних районів Київської областей (військова округа «Тютюнник») у 1941–1943 рр.» у спеціалізованій вченій раді в Національному педагогічному університеті ім. М. П. Драгоманова.
Викладає дисципліни: «Історія та культура України», «Історія української культури», «Основи науково-дослідної роботи студентів», «Українознавство».
Сфера наукових інтересів: історія ХХ ст., український національно-визвольний рух 1930-х – 1950-х рр., теорія та методологія історії.


Сичевський Антон Олександрович
Кандидат історичних наук
Народився 8.10.1987 р. у м. Житомирі. У 2005 р. закінчив з золотою медаллю Житомирську гуманітарну гімназію № 1. У 2010 р. закінчив з відзнакою магістратуру історичного факультету Житомирського державного університету ім. І. Франка.
У 2015 р. захистив кандидатську дисертацію на тему: «Старообрядницькі громади на Житомирщині у 1945–1991 рр.» у спеціалізованій вченій раді в Національному університеті «Острозька академія».
Викладає дисципліни: «Історія України», «Історія України ХІХ ст.», «Історія української культури», «Українознавство», «Основи наукових досліджень».
Сфера наукових інтересів: історія національних спільнот України, історичне релігієзнавство, історія України ХІХ-ХХ ст.


Максимов Олександр Вікторович
Кандидат історичних наук, заступник декана з виховної роботи
Народився 23.07.1984 р. у м. Коростені. У 2001 р. закінчив ЗОШ № 2 м. Коростеня. В 2007 р. закінчив з відзнакою історичний факультет Житомирського державного університету ім. І. Франка.
В 2016 р. захистив кандидатську дисертацію на тему: «Житомирський окружний суд в системі реалізації судової реформи 1864 р. в Правобережній Україні» у спеціалізованій вченій раді в Кам’янець-Подільському національному університеті ім. І. Огієнка.
Викладає дисципліни: «Історія України ХХ-ХХІ ст.», «Етнографія України», «Історія української культури».
Сфера наукових інтересів: історія ХІХ-ХХ ст.


Дребот Володимир Іванович
Старший викладач кафедри історії України
Народився 11.03.1963 р. в с. Ширівцях Хотинського району Чернівецької області.
У 1980 р. закінчив Зарожанську середню школу Хотинського району Чернівецької області.
У 1985 р. закінчив з відзнакою історичний факультет Кам’янець-Подільського державного педагогічного інституту ім. В. П. Затонського.
Викладає дисципліни: «Історія України», «Історія української культури», «Українознавство», «Шкільний курс історії України та методика викладання».
Сфера наукових інтересів: історія України, історія національних меншин, методика викладання історії.


Історія та сьогодення кафедри історії України 

Кафедра історії України створена у червні 2001 р. Вона бере свій початок від кафедри соціально-економічних дисциплін, яка в 1929 р. прийшла на зміну відповідній цикловій комісії. Кафедра неодноразово реорганізовувалася. З 1938 р. вона функціонувала під назвою кафедри марксизму-ленінізму, з 1964 р. - історії КПРС і політекономії, з 1984 р. - історії КПРС, з 1990 р. - політичної історії, з 1992 р. - історії і політології. Останню в червні 2001 р. було поділено на кафедру історії Волинська історико-краєзнавча конференція України та кафедру всесвітньої історії. У різний час завідувачами кафедри були М.Я. Шуляк, Г.М. Таряник, В.В. Чуприна, М.І. Петровський, П.П. Москвін, В.Д. Голіченко, Ф.А. Петляк, О.М. Іващенко, М.І. Лавринович, О.С. Кузьмін, П.І. Натикач, М.В. Кордон. Тут працювали історики О.К. Касименко, Л.А. Коваленко, Л.І. Ланда, Ю.А. Ковмір, П.Х. Рубінчик, І.Є. Громенко, М.С. Бовсунівський, К.І. Огнєв, Ю.М. Поліщук, П.М. Верста, І.М. Рибалко, Ю.О. Курносов, Ю.І. Кунах, С.І. Жилюк. З вересня 2014 р. кафедру очолює доктор історичних наук, професор кафедри Венгерська В.О.

Нині у складі кафедри доктори історичних наук Венгерська В.О. та Хитровська Ю.В., доценти, кандидати історичних наук О.М. Білобровець, О.І. Жуковський, М.В. Кордон, П.І. Натикач, М.Є. Лутай, Н.В. Рудницька, Т.Л. Рафальська, А.П. Рацілевич, І.В. Ковальчук. Старший викладач В.І. Дребот, асистенти О.В. Максимов, Ю.Й. Новіцька та А.О. Сичевський активно працюють над завершенням кандидатських дисертацій. Кафедра проводить значну навчально-педагогічну й науково-дослідну роботу.

Кафедра забезпечує викладання нормативних курсів з історії України, історії української культури, українознавства, основ демографії та основ демократії на всіх факультетах університета. Водночас викладачі кафедри читають на історичному факультеті поглиблений курс історії України, дисципліни «Вступ до історії», «Історичне краєзнавство», «Історична географія», «Шкільний курс історії України та методика викладання», «Історія української культури», «Етнографія України», «Основи демографії». Для студентів-магістрантів викладаються курси «Українська національна ідея», «Сучасна українська історіографія», «Методика опрацювання історичних джерел», спецкурси з питань європейської інтеграції та євроатлантичного співробітництва.

Науковий доробок викладачів кафедри становить понад 400 праць. Серед них – монографії, навчальні посібники та підручники: «Наш рідний край», «Житомирщина. Історичний нарис», «Политическая наука в Украине: становление и перспективы», «Історія сучасного світу», «Історія світової та вітчизняної культури», «Українська та зарубіжна культура», «Європейська та євроатлантична інтеграція України», «Історія України в опорних таблицях», «Чехи на Житомирщині: історія і сьогодення», «Основи демографії. Курс лекцій», «На порубіжжі Волині, Київщини і Поділля», «Нові підходи до історичної освіти в умовах багатокультурного суспільства», та інші. За роки функціонування кафедри науковці кафедри брали участь у підготовці та написанні розділів таких праць, як «Історія міст і сіл УРСР. Житомирська область», дванадцятитомна «Книга Пам'яті України. Житомирська область», «Зрозумієш історію - пізнаєш світ», «Житомирщина - шляхами історії», «Євреї Волині (кінець ХVІІІ - початок ХХ ст.)», «Козацькі часи на Житомирщині», «Козацтво Волині-Житомирщини», «Відомі педагоги Житомирщини. Нариси про знаних діячів освітянської ниви». В останні роки членами кафедри були видані такі монографії: Жуковський О.І. «Національні меншини Правобережної України в 20-30- х роках ХХ ст.», Рафальська Т. Л. «Великий терор на Житомирщині», Венгерська В.О. «Українські проекти на націотворення в імперіях Романових та Габсбургів (кінець ХVIII – початок ХХ ст.)».

На базі кафедри проводилися міжнародні та Всеукраїнські науково-практичні конференції: «Етносоціальні процеси на Правобережній Україні» та «Визвольна війна під проводом Богдана Хмельницького і Правобережна Україна», «Боротьба українського народу за державну незалежність в 1917-1921 роках (до 85-річчя Другого Зимового походу армії УНР)». Викладачі кафедри виступають співорганізаторами щорічної Волинської історичної краєзнавчої конференції. У червні 2014 р. за активної підтримки Міністерства зовнішніх справ Республіки Польща та Союзу Польської шляхти на Житомирщині була започаткована серія міжнародних конференцій «Історія єднає народи». Перша конференція мала назву «В єдності сила. Співпраця польсько-українська в переломних моментах історії та сучасності». Про налагодження діалогу між викладачами кафедри та польськими колегами свідчить підписана угода про співробітництво та партнерство з історичним факультетом Університету Яна-Павла ІІ у Кракові.

Колектив кафедри встановив зв'язки та співпрацює з навчальними й науковими закладами Києва, Вінниці, Запоріжжя, Кам'янця-Подільського, Львова, Черкас, Чернівців, Чернігова, Донецька, Дніпропетровська, Полтави, Івано-Франківська, товариством «Українці Угорщини». Колектив кафедри тісно співпрацює з Інститутом трансформації суспільства і Громадською Лігою Україна-НАТО, зокрема через Житомирський регіональний Центр європейської та євроатлантичної інтеграції України, який створено на базі університету в 2008 році. Викладачі надають постійну допомогу навчальним закладам області в поглибленому вивченні історії та суспільних дисциплін.

У 2008 році на кафедрі історії України відкрито аспірантуру і разову докторантуру. Дві випускниці аспірантури успішно захистили дисертації на здобуття вченого ступеня кандидата історичних наук, дисертації п’ятьох аспірантів рекомендовані до захисту. У вересні 2013 р. відбувся захист докторської дисертації Венгерської В.О., яка закінчила разову докторантуру при кафедрі.

Особливістю наукової роботи на кафедрі є широке залучення до неї студентів. Тематика наукових студентських праць, як правило, відповідає основним напрямкам наукової діяльності кафедри. Це – актуальні питання історії України, історичне краєзнавство. Щороку проводяться наукові студентські конференції.

e-mail: hystory.ukr@gmail.com

Поділіться покликанням на наш сайт у своїх соціальних мережах:
Twitter Delicious Facebook Digg Stumbleupon Favorites More